Ogłoszenia Duszpasterskie
VI Niedziela Zwykła
17.02.2019 r.

Jako chrześcijanie jesteśmy wezwani do patrzenia się na wydarzenia dnia codziennego w perspektywie życia wiecznego. Jezus mówiąc o błogosławieństwach, nawiązuje do trudnych nieraz okoliczności. Pokazuje zarazem, że możemy być szczęśliwi, kiedy w trudnościach odnosimy się do Boga. Podczas Mszy św. powierzmy z ufnością Bogu nasze zmagania oraz cierpienia. I wsłuchajmy się w słowa Jezusa: „Błogosławieni jesteście...”.

 

1.Bóg zapłać za ofiary dziś składane na potrzeby parafii oraz wpłaty z deklaracji.

2.Zapraszam na nieszpory niedzielne o godz. 15.30.

3.Dziś alumni Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego rozpoczynają rekolekcje przed święceniami diakonatu. Polecajmy ich i rekolekcjonistę Panu Bogu w naszych modlitwach.

4.Serdeczne Bóg zapłać rodzinom z ul. Wymarzonej i Rodzinnej za sprzątanie kościoła i dar na kwiaty. W tym tygodniu o tę posługę prosimy rodziny z ul. Ciekawej i Sobótki.

5.Serdeczne Bóg zapłać państwu Bartosikom za prowadzenie zapisów na wyjazdy dzieci i młodzieży na na narty do Istebnej.

6.W środę o godz. 10.00 zapraszamy dzieci i młodzież zainteresowanych modelarstwem lotniczym na spotkanie z modelarzami do salki na probostwie.

7.Kolekta przyszłej niedzieli będzie przeznaczona na potrzeby parafii.

8.Zachęcamy do lektury „Gościa Niedzielnego” w którym dziś m. in.:

- Daj Bogu czas, O modlitwie, bez której nie da się normalnie żyć i przez którą Bóg rozmnaża nasz czas;

- „Jak się uczy cudze dzieci,”, czyli o blaskach i cieniach pracy nauczycieli w Polsce ;

- o hiszpańskim modelu relacji Kościoła i państwa.

 

Wszystkim Parafianom i miłym Gościom życzymy błogosławionej niedzieli.

Niech na Pan Bóg błogosławi. Szczęść Boże.

 

 

 

Ogłoszenia Duszpasterskie
V Niedziela Zwykła
10.02.2019 r.

Pokładanie całej nadziei w Bogu jest jak wypłynięcie na głębię. Tak uczynił Szymon Piotr. Choć czynniki zewnętrzne temu przeczyły, jego zaufanie słowom Jezusa przyniosło obfity połów ryb. Niech obecność na Mszy świętej będzie wyrazem naszej gotowości na przyjęcie wezwania Jezusa do pójścia za Nim, do zaufania Mu w wydarzeniach dnia codziennego.

 

1.Serdecznym Bóg zapłać dziękujemy za ofiary dziś składane na remont Papieskiego Kolegium Polskiego w Rzymie i za wpłaty z deklaracji.

2.Zapraszamy na nieszpory niedzielne o godz. 15.30.

3.W tym tygodniu o posprzątanie kościoła prosimy mieszkańców z ulic Wymarzonej i Rodzinnej.

4.W poniedziałek, 11 lutego, przypada wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, kiedy to obchodzimy Światowy Dzień Chorego. Pamiętajmy o chorych
i cierpiących w naszych modlitwach.

5.W tym tygodniu w poniedziałek, środę i piątek, tj.: 11, 13 i 15 lutego, odbędą się wyjazdy na narty do Istebnej. Wyjazd sprzed kościoła o godz. 8.00, a powrót około godz. 18.00. Przypominamy, że dzieci młodsze jadą pod opieką dorosłych, zaś młodzież musi mieć przy sobie pisemną zgodę rodziców na ten wyjazd.

6.W czwartek obchodzimy święto świętych Cyryla, mnicha, i Metodego, biskupa, patronów Europy.

7.W tym tygodniu przypada III piątek miesiąca. Po wieczornej Mszy świętej zostanie odprawione nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego.

8.Nauka przed chrztem w sobotę po wieczornej Mszy świętej.

9.Kolekta przyszłej niedzieli będzie przeznaczona na potrzeby naszej parafii.

10.Zostały jeszcze 3 wolne miejsca na naszą parafialną pielgrzymkę do Austrii i Bawarii. Szczegóły na plakatach i na stronie internetowej. Zachęcamy do udziału.

11.Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. W „Gościu Niedzielnym” dziś między innymi:

- dlaczego Maryja płakała nad światem, czyli o orędziu Matki Bożej z Akita oraz nadprzyrodzonych wydarzeniach, które towarzyszyły objawieniom przez wiele lat;

- misja konsula, czyli o interesie polskich rodzin w zagranicznych realiach;

- o zwołaniu II Soboru Watykańskiego.

Na nowy tydzień i trud wypływania na głębię w naszym codziennym życiu niech nam Pan Bóg błogosławi.

Szczęść Boże.

 

 

 

 Ogłoszenia Duszpasterskie
IV Niedziela Zwykła
03.02.2019 r.

Święty Paweł przypomina nam dzisiaj, że najważniejsza jest miłość. Podczas Mszy św. modlimy się, abyśmy kochali Boga i innych ludzi. Miłość, do której dążymy, jest cierpliwa, nie zazdrości, nie szuka swego i wszystko przetrzyma. Bóg uczy nas tej miłości przez swoje Słowo i codzienne wydarzenia.

 

1.Serdecznym Bóg zapłać dziękuję za ofiary dziś składane przeznaczone na potrzeby parafii i wpłaty z deklaracji.

2.Zapraszam na nieszpory niedzielne o godz. 15.30.

3.Serdeczne Bóg zapłać rodzinom z ul. Syrokomli za posprzątanie kościoła i dar na kwiaty. W tym tygodniu o posprzątanie świątyni prosimy mieszkańców
z ul. Szczęśliwej.

4.Bóg zapłać wszystkim osobom, które ofiarnie pracowały przy rozbieraniu stajenki i dekoracji świątecznych.

5.We wtorek przypada wspomnienie św. Agaty. W tym dniu zostanie pobłogosławiona woda i chleb.

6.W tym tygodniu przypada I czwartek miesiąca.

7.W piątek o godz. 19.00 zapraszamy młodzież na Mszę św., po której odbędzie się spotkanie formacyjne dla kandydatów do bierzmowania. Sakrament ten młodzież nasza oraz z parafii św. Wawrzyńca i ze Szkoły Specjalnej przyjmie w naszym kościele w poniedziałek 13 maja br.

8.W przyszłą sobotę od godz. 8.00 objazd chorych, których prosimy zgłaszać w kancelarii lub telefonicznie.

9.Wyjazdy na narty do Istebnej odbędą się w pierwszym tygodniu ferii, tj.: 11, 13 i 15 lutego. Wyjazd o godz. 8.00 sprzed kościoła, a powrót około godz. 18.00. Przypominamy, że dzieci młodsze jadą pod opieką dorosłych, zaś młodzież musi mieć przy sobie pisemną zgodę rodziców na ten wyjazd.

10.Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. W „Gościu Niedzielnym” dziś m. in.:

-obrazek z modlitwą rodziców za dzieci;

-przebaczenie to nie zmiana naszego stanu emocjonalnego, ale decyzja. Jak przebaczyć i dlaczego to takie ważne?

-świadectwa kilku sióstr zakonnych, które przypominają nam, że dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych;

-jaką rolę odgrywa muzyka w rozwoju dzieci i dorosłych?

11.Kolekta przyszłej niedzieli będzie przeznaczona na remont Papieskiego Kolegium Polskiego w Rzymie.

 

Wszystkim życzymy błogosławionej niedzieli i całego nadchodzącego tygodnia. Niech błogosławieństwo Boże umocni nas we wzajemnej miłości.

Szczęść Boże.

 

 

 

Ogłoszenia Duszpasterskie
III Niedziela Zwykła
27.01.2019 r.

Jezus Chrystus został posłany, aby nieść dobrą nowinę ubogim, a uciśnionych odsyłać wolnymi. Także i siebie możemy odnaleźć w tych słowach. Czasem nie radzimy sobie z tym, co przynosi nam codzienność i zdarza się, że czujemy się przytłoczeni różnymi trudnościami. Teraz jest właściwy moment, aby przyjąć dające nadzieję i umocnienie słowa Jezusa. Teraz jest najlepszy czas, żeby stojąc przed ołtarzem, z wiarą i ufnością powierzyć się Bożej łasce.

 

1.Kolekta dzisiejsza jest przeznaczona na zakup opału. Bóg zapłać za wszystkie ofiary.

2.Zapraszam na nieszpory niedzielne o 15.30.

3.Bóg zapłać rodzinom z ul. Sąsiedzkiej za sprzątanie kościoła i dar na kwiaty. W tym tygodniu dyżur sprzątania wypada na rodziny z ulicy Syrokomli.

4.W poniedziałek po wieczornej Mszy św. spotkanie przed pielgrzymką do Austrii i Bawarii. Są jeszcze wolne miejsca. Prosimy o przyniesienie pieniędzy na poczet 1. raty.

5.W czwartek o godz. 17.00 serdecznie zapraszam chorych i seniorów na kolejne spotkanie Wspólnoty Apostolstwa Chorych. Przed Mszą św. dzieci ze Szkoły Specjalnej przedstawią krótkie Jasełka, zaś Chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Wodzisławia Śląskiego swoim śpiewem liturgię ubogaci. Po Mszy św. koncert kolęd w wykonaniu Chóru UTW.

6.W tym tygodniu przypadają I piątek i I sobota miesiąca. Dzieci zapraszam w piątek o 17.30 na Mszę św. szkolną.

7.W sobotę 2 lutego obchodzimy Święto Ofiarowania Pańskiego, które kończy cykl uroczystości związanych z objawieniem się światu Słowa Wcielonego. W czasie Mszy św. o godz. 8.00 nastąpi poświęcenie Gromnic. To święto w całym kościele jest obchodzone jako Światowy Dzień Życia konsekrowanego. Kolekta będzie przeznaczona na zakony kontemplacyjne.

8.W sobotę o godz. 9.00 zapraszam chętne osoby do pracy przy rozebraniu stajenki. Szczególnie zapraszam młodzież do zaangażowania się przy tych pracach.

9.Kolekta przyszłej niedzieli będzie przeznaczona na potrzeby parafii.

10.W niedzielę 20 stycznia zakończyła się tegoroczna kolęda. Statystyka parafialna przedstawia się następująco: w parafii są 524 rodziny, wiernych 1265, mężczyzn 406, kobiet 484, wdów 88, wdowców 21, małżeństw sakramentalnych 333, małżonków żyjących w separacji lub po rozwodzie 29, związków cywilnych z przeszkodą 14, związków cywilnych bez przeszkody do zawarcia małżeństwa 12, konkubinatów 11, dzieci w wieku od 1 – 14 lat 155, młodzieży 15 – 21 lat 56. Kolędę przyjęły 485 rodzin. Serdecznym Bóg zapłać dziękuję za zaproszenie do Waszych domów z błogosławieństwem kolędowym, za serdeczne przyjęcie rozmowy, uwagi dotyczące naszej parafii, poczęstunki oraz składane ofiary w czasie kolędy. Bóg zapłać w imieniu ministrantów za wielką życzliwość wobec nich, a także ofiary składane do ich skarbonki, które zostały rozdzielone dla wszystkich ministrantów jako swego rodzaju premia za służbę przez cały rok.

11.Zachęcam do czytania prasy katolickiej. W najnowszym „Gościu Niedzielnym” dziś m.in.:

-Bezpłatny dodatek - płyta z filmem "Bóg nie umarł 2". To pasjonująca opowieść o próbie odpowiedzi na najważniejsze pytania o Boga;

-na czym polega fenomen Światowych Dni Młodzieży; czym jest modlitwa autentyczna?

 

Wszystkim Parafianom i Gościom życzę błogosławionej niedzieli. Na cały nadchodzący tydzień niech nam Pan Bóg błogosławi.

Szczęść Boże!

 

 

 

 Ogłoszenia Duszpasterskie
II Niedziela Zwykła
20.01.2019 r.

Bóg nas wezwał, abyśmy dostąpili chwały Jezusa Chrystusa. On chce naszego dobra. Udziela nam swego Ducha, obdarza przeróżnymi talentami, daje nam na pomoc Matkę Bożą. Zachęta Maryi, którą usłyszymy w dzisiejszej Ewangelii „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”, jest skierowana również do nas. Także w naszym życiu mogą się dokonywać cuda. Wsłuchajmy się zatem w swoich sercach, co Bóg mówi do każdego nas.

 

1.Zapraszam na nieszpory niedzielne o godz. 15.30.

2.Serdeczne Bóg zapłać za składane dziś ofiary na potrzeby parafii i wpłaty z deklaracji.

3.Serdeczne Bóg zapłać paniom z ul. Przytulnej i Romantycznej za sprzątnie kościoła i dar na kwiaty. W tym tygodniu dyżur sprzątania wypada na rodziny z ul. Sąsiedzkiej.

4.W czwartek o godz. 18.00 serdecznie zapraszamy na Mszę św. o uzdrowienie duchowe i fizyczne, która będzie sprawował O. Bogdan Kocańda. Po Mszy św. modlitwa uwielbienia przed Najświętszym Sakramentem.

5.W nocy z 26 na 27 stycznia w Hali Widowiskowo – Sportowej w Jastrzębiu – Zdroju młodzi naszej archidiecezji będą przeżywać Dni Młodzieży z ojcem św. Franciszkiem w ramach „Panamy na Śląsku”.

6.Kolekta przyszłej niedzieli będzie na zakup opału

7.Tradycyjnie planowane są wyjazdy na narty do Istebnej w pierwszym tygodniu ferii 11,13,15 lutego. Zapisy w sobotę 26 stycznia od godz. 9.00. Koszt przejazdu wynosi 20 zł. Wyjazd o godz. 8.00, powrót około godz. 18.00.

8.Zachęcam do czytania prasy katolickiej. W „Gościu Niedzielnym” dziś m. in.:

-obrazek z modlitwą za dziadków za wnuki

-o relacji między Kościołem i państwem

-jakimi zasadami kierować się, by wesprzeć nastolatka w trudnym procesie dojrzewania.

Polecam także dla dzieci i młodzieży nowy numer „Małego Gościa” w którym m. in.:

-obrazek z modlitwą za babcię i dziadka; nie musimy każdego lubić, ale każdego mamy kochać, czyli o czym mówi Pan Jezus w przykazaniach miłości

-geniusz gitary Marcin Pastrzałek, zwycięzca włoskiego show o tym, że ma tylko talent i …sporo ćwiczy.

 

Wszystkim uczestnikom niedzielnej Eucharystii życzę błogosławionej niedzieli. Boże Błogosławieństwo niech będzie zadatkiem łaski od Pana na cały nowy tydzień.

Szczęść Boże.

 

 

 

Ogłoszenia Duszpasterskie
Niedziela Chrztu Pańskiego
13.01.2019 r.

Obchodząc dziś Święto Chrztu Pańskiego, które jest okazją do wspomnienia naszego własnego chrztu. Otrzymaliśmy wtedy Ducha Świętego i staliśmy się umiłowanymi dziećmi Bożymi. Bóg Ojciec, który bardzo kocha swoje dzieci, pragnie dla nas najważniejszego: Zbawienia. Należymy do Niego, a nasza codzienność pełna jest znaków Jego obecności. Podczas tej Eucharystii dziękujmy za chrzest i Bożą miłość
w życiu każdego z nas.

1.Kolekta dzisiejsza jest przeznaczona na potrzeby archidiecezji. Bóg zapłać za złożone ofiary i wpłaty z deklaracji.

2.Zapraszam na nieszpory kolędowe o godz. 15.30.

3.Bóg zapłać rodzinom z ul. Kopernika do nr 164, Jastrzębskiej i Brackiej za sprzątanie kościoła i dar na kwiaty. W tym tygodniu dyżur sprzątania wypada na rodziny z ulicy Przytulnej i Romantycznej.

4.Serdeczne Bóg zapłać wszystkim za zaangażowanie się w XVIII kolędowanie dzieci i młodzieży, które odbyto się w ostatnia niedzielę.

5.Od poniedziałku rozpoczyna się Okres Zwykły roku liturgicznego. Wspominamy w nim misterium Chrystusa w całej jego pełni.

6.W piątek rozpoczynamy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, który będzie trwał do 25 stycznia. Jest to trzeci piątek miesiąca poświęcony Bożemu Miłosierdziu. Po Mszy św. nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego.

7.Kolekta przyszłej niedzieli będzie przeznaczona na potrzeby parafii.

8.W związku z tym, że trzy kolędy ze względu na chorobę proboszcza zostały przesunięte, kolęda dodatkowa będzie dopiero w następną niedzielę 20 stycznia od godz. 14.00.

9.Zachęcam do czytania prasy katolickiej. W „Gościu Niedzielnym” dziś m.in.: obrazek z modlitwą męża za żonę; chrzest jako brama sakramentów – dlaczego jest najważniejszym i najpiękniejszym sakramentem; o kończącym się na etapie diecezjalnym procesie kanonizacyjnym siostry Dulcissimy, która urodziła się 7 lutego 1910 roku w Zgodzie.

10.Przypominamy o trwających zapisach na parafialna pielgrzymkę do Austrii i Bawarii szlakiem alpejskich sanktuariów i papieża Benedykta XVI, która odbędzie się w dniach od 27 kwietnia do 4 maja br. Już dziś informujemy, ze spotkanie organizacyjne odbędzie się w poniedziałek 28 stycznia po wieczornej Mszy świętej.

 

Wszystkim życzę dobrego niedzielnego wypoczynku. Boże błogosławieństwo niech nas umacnia we współpracy z łaską sakramentu chrztu świętego.

Szczęść Boże.

 

 

 

Ogłoszenia Duszpasterskie
Niedziela – Uroczystość
Objawienia Pańskiego
06.01.2019 r.

 

Obchodzimy dziś uroczystość Objawienia Pańskiego. W Ewangelii usłyszymy o mędrcach, którzy przebyli daleką podróż, żeby pokłonić się Nowonarodzonemu. Bóg objawił się całemu światu, również i nam. Każdy z nas musi przejść długą i trudną drogę, zanim odkryje, jak bardzo potrzebuje Boga. Adorując Dzieciątko w żłóbku i przyjmując Jezusa w Komunii św., wyznajmy, że w Nim jest nasze zbawieni

1.Kolekta dzisiejsza jest przeznaczona na misje. Bóg zapłać za składane ofiary i wpłaty z deklaracji.

2.Dziś obchodzimy Dies Episcopi – modlimy się za naszego arcybiskupa Wiktora oraz biskupów pomocniczych Marka i Adama, którzy obchodzą rocznicę sakry biskupiej.

3.Po wieczornej Mszy św. zapraszam kolędowanie dzieci i młodzieży oraz chóru męskiego Echo.

4.Bóg zapłać paniom z ul. Kopernika do nr 117 za sprzątanie kościoła i dar na kwiaty. Dyżur sprzątania w nadchodzącym tygodniu wypada na rodziny Kopernika
do nr 164, Jastrzębskiej i Brackiej.

5.W przyszłą niedzielę obchodzimy Święto Chrztu Pańskiego. Kolekta będzie na potrzeby archidiecezji. Przeznaczona będzie na funkcjonowanie instytucji diecezjalnych zaangażowanych w apostolstwo słowa m. in. radio eM.

6.Zachęcam wiernych szczególnie małżonków do przeżycia rekolekcji zamkniętych w naszych domach rekolekcyjnych w Kokoszycach, Brennej, Panewnikach lub Koniakowie.

7.Zachęca do lektury „Gościa Niedzielnego” w którym dziś m. in.:

- Bezpłatny dodatek – obrazek z modlitwą żony za męża

- o królach, którzy odwiedzili nowo narodzonego Jezusa

- o pięknie życia w małżeństwie 

Przypominamy o trwających zapisach na parafialną pielgrzymkę do Austrii i Bawarii szlakiem alpejskich sanktuariów i papieża Benedykta XVI, która odbędzie się w dniach od 27 kwietnia do 4 maja br.
Plan pielgrzymki został nieznacznie poprawiony. Już dziś informujemy, że spotkanie organizacyjne odbędzie się w poniedziałek 28 stycznia po wieczornej Mszy świętej. Do tego czasu prosimy o wpłatę drugiej raty. Szczegóły są podane na plakatach w gablotkach oraz na stronie internetowej naszej parafii.

Życzę wszystkim Parafianom i miłym Gościom dobrego niedzielnego wypoczynku. Przykład Mędrców niech nam pomaga w codziennym poszukiwaniu spotkania z Jezusem Chrystusem. Niech na Pan Bóg obficie błogosławi.

Szczęść Boże!

 

 

Ogłoszenia Duszpasterskie
Święto Świętej Rodziny
23.12.2018 r.

Kościół przypomina nam dzisiaj Świętą Rodzinę: Jezusa, Maryję i Józefa. W dobie powszechnego kryzysu życia rodzinnego potrzebujemy nie tylko wzorca, ale przede wszystkim wstawiennictwa i uzdrowienia. Dlatego modlimy się przez orędownictwo św. Józefa o odpowiedzialnych mężów i ojców, którzy potrafią powściągać własne ambicje i egoizm, aby służyć rodzinie. Prosimy Maryję o wstawiennictwo za kobietami, aby nie lękały się macierzyństwa. A Jezusa prosimy, aby uzdrawiał relacje między żonami i mężami oraz rodzicami i dziećmi.

1.Witamy wśród nas ks. proboszcza Stanisława Czempkę z parafii św. Wawrzyńca. Kolekta dzisiejsza jest przeznaczona na budowę kościoła św. Wawrzyńca na Osiedlu 1 Maja. Serdeczne Bóg zapłać za składane ofiary na ten cel i wpłaty z deklaracji.

2.Zapraszam na nieszpory kolędowe o godz. 15.30.

3.Bóg zapłać rodzinom z ul. Kopernika do nr 74  za sprzątanie kościoła i dar na kwiaty. W tym tygodniu dyżur sprzątania wypada na rodziny z ul. Kopernika do nr 117.

4.W poniedziałek przypada ostatni dzień Starego Roku. Zapraszam na Mszę św. o godz. 17.00 z duszpasterskim sprawozdaniem za mijający rok. Po Mszy św. nabożeństwo dziękczynno – ekspiacyjne.

5.We wtorek w pierwszym dniu Nowego Roku obchodzimy Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Kolekta będzie przeznaczona na Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Katowicach.

6.W tym tygodniu przypadają I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca.

7.W sobotę o godz. 10.00 spotkanie dzieci i młodzieży pragnących wystąpić na parafialnym kolędowaniu, które odbędzie się w Uroczystość Objawienia Pańskiego
6 stycznia po wieczornej Mszy św.

8.Już dzisiaj serdecznie zapraszam parafian do udziału w tym kolędowaniu w którym tradycyjnie wystąpi chór męski ECHO z Biertułtów. Chór swoim śpiewem ubogaci wieczorną Mszę św.

9.W Uroczystość Objawienia Pańskiego obchodzimy Dies Episcopi – modlimy się za naszego arcybiskupa Wiktora oraz za biskupów pomocniczych Marka i Adama, którzy obchodzą rocznicę sakry biskupiej.

10.W związku z chorobą proboszcza zostały odwołane 3 kolędy. Nowe terminy odwiedzin duszpasterskich są następujące: ul. Gawędy 6 – 55, niedziela 13.01. godz. 14.00;            ul. Sobótki 33 – 4, poniedziałek 14.01. godz. 15.00; ul. Ciekawa 2 – 15, środa 16.01. godz. 15.00; ul. Górna 8a – 45, sobota 19.01. godz. 10.00 i kolęda dodatkowa w niedzielę 20.01. o godz. 14.00.

Wszystkim życzę dobrego niedzielnego wypoczynku. Niech przykład Świętej Rodziny zapala nas wszystkich do naśladowania jej życia. Na dzisiejszy dzień świąteczny. Niech nam Pan Bóg Błogosławi.

Szczęść Boże.

 

 

Ogłoszenia Duszpasterskie
Uroczystość
Bożego Narodzenia
2018 R.

W tę radosną uroczystość gromadzimy się jako Kościół, aby składać Bogu dziękczynienie za Wcielenie Bożego Słowa, Jego Syna, który zamieszkał wśród nas i jest dla nas realnie obecny w Eucharystii. To ten sam, który był na początku, stał się człowiekiem i teraz jest sakramentalnie obecny między nami, aby udzielać nam swojego życia. Przyjmijmy zatem Tego, który przychodzi do swojej własności i przeprośmy za niewierność, abyśmy z czystym sercem przystąpili do stołu Pańskiego.

1.Zapraszam dziś na uroczyste nieszpory kolędowe na 15.30.

2.Serdeczne Bóg zapłać za wykonanie stajenki, podarowanie choinek i świąteczny wystrój kościoła. Bóg zapłać wszystkim za udział w Pasterce, za to wspólne uwielbienie Nowonarodzonego, obecnego pośród nas Bożego Syna. Scholii za wprowadzenie nas w tajemnicę tej Świętej Nocy. Bóg zapłać lektorom, służbie liturgicznej ołtarza, kościelnym i organistom, pocztom sztandarowym, wszystkim, którzy przyczynili się do dobrego i radosnego przeżywania naszego spotkania z Jezusem – Bożą Dzieciną. Bóg zapłać za ofiary złożone w czasie Pasterki na Fundusz Obrony Życia, a także dzisiejszą kolektę powinowatą i  wszystkie wpłaty z deklaracji.

3.Jutro drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia – Święto Świętego Szczepana, pierwszego męczennika. Kolekta na Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego.

4.W piątek w Święto ś. Młodziaków o godz. 9.00 zapraszam wszystkie dzieci naszej parafii na Mszę św. w ich intencji.

5.W sobotę po wieczornej Mszy św. serdecznie zapraszam na koncert kolęd w wykonaniu Mix Orchestra z solistami. Szczegóły dotyczące koncertu są umieszczone na plakatach.

6.W przyszłą niedzielę obchodzimy Święto Świętej Rodziny. Jest ono szczególnym świętem rodzin chrześcijańskich, w którym modlimy się o świętość dla nich. Kolekta będzie na budowę kościoła św. Wawrzyńca na Osiedlu 1 Maja.

 

Życzę Parafianom i miłym Gościom  błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia. Niech spotkanie z Jezusem, który dla nas stał się człowiekiem przepełnia Wasze serca radością, miłością i Bożym pokojem. Niech Matka Zbawiciela wyprasza moc Bożego błogosławieństwa i pokoju dla Was, dla Waszych Bliskich i świata.

Szczęść Boże !

 

 

 

 

 Ogłoszenia Duszpasterskie
IV Niedziela Adwentu
23.12.2018 r.

Cztery zapalone świece na wieńcu adwentowym uświadamiają nam, że kończy się czas naszego przygotowania na obchody świąt Bożego Narodzenia. Niezależnie od tego, czy mamy umyte wszystkie okna i zrobione zakupy, Chrystus przychodzi w swej prostocie. Maryja usłyszała od św. Elżbiety: „Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Ci od Pana”. Niech to zdanie będzie dla nas zachętą do głębokiej wiary, że Bóg wypełni swoją obietnicę naszego zbawienia.

1.Bóg zapłać za składane dziś ofiary przeznaczone na potrzeby zakup opału i wpłaty z deklaracji.

2.Zapraszam na nieszpory niedzielne o godz. 15.30.

3.Serdeczne Bóg zapłać Paniom z ul. Brzozowej za sprzątanie kościoła i dar na kwiaty. W tym tygodniu dyżur sprzątania wypada na rodziny Kopernika do nr 74.

4.Okazja do spowiedzi św. dziś od 17.30 – 20.00, a w Wigilię od 7.00 – 8.00 i po Mszy św. do 11.00.

5.W poniedziałek Wigilia Bożego Narodzenia. Tradycyjnie pamiętajmy o powstrzymaniu się od pokarmów mięsnych. Wszystkich serdecznie zachęcam do udziału w PASTERCE o godz. 24.00. Kolekta jest przeznaczona na Fundusz Obrony Życia. O godz. 23.30 Schola wprowadzi nas w atmosferę tej Świętej Nocy.

6.We wtorek obchodzimy Uroczystość Bożego Narodzenia. O godz. 15.30 uroczyste Nieszpory kolędowe. Kolekta to tzw. kolekta powinowata.

7.Od czwartku dalsza część tegorocznej kolędy. Porządek odwiedzin duszpasterskich jest wywieszony w gablotce, wydrukowany na kartkach, a także jest umieszczony na stronie internetowej.

8.Polecam świąteczny numer „Gościa Niedzielnego” w cenie 8 zł., w którym dziś in.:

- 132 świąteczne strony i obrazek z modlitwą przy wigilijnym stole - specjalne wydanie "Gościa Niedzielnego" w powiększonej odsłonie;

- o narodzinach naszego Boga, który stał się człowiekiem, zdolnym przyjmować cierpienie; dlaczego tak postąpił?;

- poruszający wywiad z kardynałem Konradem Krajewskim, jałmużnikiem papieskim, który pomaga bezdomnym w Rzymie;

- co ważnego wydarzyło się na świecie w 2018 roku.

9.Wszystkim uczestnikom Eucharystii życzę błogosławionej niedzieli.


Boże błogosławieństwo niech nam pomaga w dobrym przeżyciu nadchodzących Świąt.

Szczęść Boże.

 

 

 

 

Ogłoszenia Duszpasterskie
III Niedziela Adwentu
16.12.2018 r.

 

„Radujcie się zawsze w Panu” – zachęca nas św. Paweł – „Pan jest blisko!”. Wkrótce będziemy obchodzić święta Bożego Narodzenia. Teraz jest najwyższy czas, aby przygotować swoje serce na spotkanie z Panem Jezusem. Wtedy z radością i pokojem będziemy wyznawać prawdę, że Bóg jest naszym zbawieniem.

 

1.Kolekta dzisiejszej niedzieli jest przeznaczona na potrzeby parafii. Serdeczne Bóg zapłać za wszystkie składane dziś ofiary i wpłaty z deklaracji.

2.Zapraszam na nieszpory niedzielne o godz. 15.30.

3.Serdeczne Bóg zapłać paniom z ul. Górnej i Stromej za sprzątanie kościoła i dar kwiaty. W tym tygodniu dyżur sprzątania wypada na rodziny z ul. Brzozowej.

4.Od 17 grudnia rozpoczyna się druga część Adwentu, przeznaczona na bezpośrednie przygotowanie się do Uroczystości Narodzenia Pańskiego.

5.W czwartek chcemy rozpocząć budowę stajenki. Panów proszę o przyjście o 8.00, by ponabijać choinki i przygotować rzeczy potrzebne do budowy, zaś po wieczornej Mszy św.  zapraszam szczególnie młodzież, ale również rodziców, którzy mają małe dzieci do pracy przy stajence.

6.W tym tygodniu przypadają kwartalne dni modlitw o życie chrześcijańskie rodzin.

7.Odwiedziny chorych odbędą się w sobotę 22 grudnia o godz. 8.00. Zgłoszenia jak zwykle w kancelarii lub telefonicznie.

8.Po Mszy św. w przedsionku kościoła można kupić opłatki i świece CARITAS - Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.

9.Zachęcam do lektury „Gościa Niedzielnego” w którym dziś m. in.:

płyta CD z najpiękniejszymi kolędami;

- o tym jak kardynał Henry Newman odkrył pełną prawdę w kościele katolickim;

-na świecie zamordowano w tym roku 35 księży. Opracowany w Watykanie raport pokazuje, że jest to najczarniejszy bilans od 2000 roku;

-w najnowszym "MAŁYM GOŚCIU": "Bilet do nieba" - specjalne opowiadanie na święta; o najmłodszych europejskich księżniczkach.

10.Kolekta przyszłej niedzieli będzie przeznaczona na zakup opału.

11.Okazja do spowiedzi św. codziennie pół godziny przed Mszą św., ponadto w piątek od 19.00 – 21.00, w sobotę od 8.00 – 10.00 i od 19.00 do 21.00, w niedzielę od 17.30 do 20.00, w poniedziałek 24 grudnia w Wigilię Bożego Narodzenia od 7.00 – 8.00 oraz po Mszy św. do godz. 11.00.

 

Wszystkim parafianom życzę błogosławionej niedzieli. Boże błogosławieństwo niech nas umacnia w adwentowym oczekiwaniu na radość Bożego Narodzenia.

Szczęść Boże.

 

 

 

Ogłoszenia Duszpasterskie
II Niedziela Adwentu
09.12.2018 r. 

Dziś usłyszymy wołanie Jana Chrzciciela: „Przygotujcie drogę Panu, prostujcie ścieżki dla Niego!”. W Adwencie czekamy nie tylko na Święta Bożego Narodzenia, lecz także uświadamiamy sobie, że Chrystus powtórnie przyjdzie na ziemię. I do tego wydarzenia mamy się dobrze przygotować. Wyprostować ścieżki, to zwrócić się do Boga, ukierunkować swoje dążenia na Niego. Tak, aby naszemu myśleniu o końcu świata nie towarzyszył lęk, ale radość na spotkanie z Chrystusem. 

1.Kolekta dzisiejszej niedzieli jest przeznaczona na potrzeby parafii. Po Mszach św. przed kościołem zbiórka na Fundusz Pomocy Kościołowi na Wschodzie. Za wszystkie składane dziś ofiary i wpłaty z deklaracji składam serdeczne Bóg zapłać.

2.Zapraszam na nieszpory niedzielne o godz. 15.30.

3.Serdeczne Bóg zapłać paniom z ul. Gościnnej i Uśmiechu za sprzątanie kościoła i dar na kwiaty. W tym tygodniu dyżur sprzątania wypada na rodziny z ul. Górnej i Stromej.

4.Zachęcam dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w roratach.

5.W środę o godz. 19.00 na wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwę uwielbienia.

6.W piątek o godz. 19.00 zapraszam młodzież na Mszę św. Po tej Eucharystii spotkanie dla kandydatów do bierzmowania.

7.Odwiedziny chorych i starszych parafian odbędą się dopiero przed świętami we sobotę 22 grudnia.

8.Zachęcamy do lektury „Gościa Niedzielnego” w którym dziś m. in.:

-Czym jest niepokalane poczęcie i w jaki sposób formował się ten dogmat Kościoła?

-„Małe cuda są po coś”, czyli niezwykła historia niewidomej kobiety, która zaadoptowała niewidomą i niesłyszącą dziewczynkę z Indii;

-o marnowaniu jedzenia, które stało się wielkim problemem również w Polsce.

9.W przedsionku kościoła można kupić świece Caritas „Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom” oraz opłatki.

10.Kolekta przyszłej niedzieli będzie przeznaczona na potrzeby parafii.

 

Wszystkim życzę dobrego niedzielnego wypoczynku. Boże błogosławieństwo niech nas wspomaga w naszym adwentowym wysiłku nawrócenia, czuwania
i przygotowania dróg dla Pana.

Szczęść Boże.

 

 

Ogłoszenia Duszpasterskie
I Niedziela Adwentu
02.12.2018 r.

Jezus mówi do nas o mającym nastąpić końcu świata: „Uważajcie na siebie, aby wasze serca nie były ociężałe wskutek obżarstwa, pijaństwa i trosk doczesnych, żeby ten dzień nie spadł na was znienacka jak potrzask”. Mogą nas zdziwić takie słowa w rozpoczynający się dziś Adwent, kiedy wokół odczuwalna już jest świąteczna atmosfera, a my myślimy o kupowaniu prezentów. Jednak tym bardziej ta przestroga jest do nas skierowana, abyśmy nie koncentrowali się wyłącznie na zakupach i porządkach. Nie one są najważniejsze. Ważne, żebyśmy się dobrze przygotowali na spotkanie z Chrystusem.

 

1.I Niedzielę Adwentu obchodzimy jako niedzielę trzeźwości. Na stoliku z prasą katolicką jest wyłożona parafialną księgą trzeźwości w której można wpisać swoje postanowienia abstynenckie na czas adwentu.

2.Zapraszam dziś na nieszpory niedzielne o godz. 15.30.

3.Serdeczne Bóg zapłać za składane dziś ofiary na potrzeby parafii i za wszystkie wpłaty z deklaracji. W imieniu Ks. Ryszarda Górowskiego oraz tych do których dotrze On i Jego współbracia Bóg zapłać z hojny dar na misje. Parafianie złożyli na ten cel 4657,90 PLN i 107 E.

4.Bóg zapłać paniom z ul. Gawędy za sprzątanie kościoła i dar na kwiaty. W tym tygodniu dyżur sprzątania przypada na rodziny z ul. Gościnnej i Uśmiechu. Bóg zapłać za wykonanie dekoracji adwentowej.

5.Od poniedziałku zapraszam dzieci, młodzież i dorosłych na roraty. Roraty w poniedziałek, wtorek środę, czwartek i piątek o godz. 17.30.

6.We wtorek 4 grudnia o godz. 10.00 zapraszam Górników z rodzinami na Mszę św. w ich intencji z okazji wspomnienia św. Barbary. Górnicy, którzy mają mundury są proszeni o przyjście w strojach galowych.

7.W czwartek z okazji wspomnienia św. Mikołaja dzieci z naszej parafii są zaproszone o godz. 16.30 na spotkanie ze św. Mikołajem do Szkoły Specjalnej. Spotkanie odbędzie się na jadalni, rozpocznie je przedstawienie. Bardzo proszę o punktualne przyjście z dziećmi do Szkoły.

8.W tym tygodniu obchodzimy I czwartek, I piątek miesiąca. W sobotę przypada Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Dodatkowa Msza św. o godz. 8.00.

9.Zachęcam do kupowania świec Caritas „Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom”, a także do wsparcia akcji pomocy Beniaminowi na zakup protezy.

10.Zachęcam do lektury „Gościa Niedzielnego” w którym dziś m. in.:

-I z Duchem Twoim - Rozpoczynamy cykl adwentowy poświęcony siedmiu darom Ducha Świętego. Jakie dary zsyła na nas Duch Święty i  jak należy je rozumieć? ;
-o zamordowanych zakonnikach i siostrach w Algierii, którzy zostaną beatyfikowani 8 grudnia; czym się kierować podczas poszukiwań prezentów dla najbliższych?

11.W przyszłą niedzielę kolekta będzie przeznaczona na potrzeby parafii. Przed kościołem będą zbierane ofiary na pomoc Kościołowi na Wschodzie.

 

Wszystkim życzę błogosławionej niedzieli. Boże błogosławieństwo niech nas wspomaga w dobrym przeżywaniu Adwentu i przygotowaniu naszych serc na przyjście Jezusa.

Szczęść Boże.

 

 

 

 

 

 

Ogłoszenia Duszpasterskie
Uroczystość Jezusa
Chrystusa Króla Wszechświata
25.11.2018 r

 Obchodzimy dziś uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Jego królestwo jednak nie jest z tego świata. Jakiekolwiek nie byłoby nasze życie i problemy, z którymi musimy się mierzyć w codzienności, należymy do Króla. Nasze serca i dążenia są ukierunkowane na królestwo Boże, czego świadectwo dajemy, uczestnicząc we Mszy św.

1.Bardzo serdecznie witam w naszej parafii ks. Ryszarda Górowskiego, który jest w Zgromadzeniu Księży Marianów Generalnym Promotorem Misji i posługuje na misjach w Kamerunie. Wygłosi Słowo Boże i poprosi na o wsparcie misji w Kamerunie i Rwandzie.

2.Serdeczne Bóg zapłać z ofiary dziś składane potrzeby parafii i misji.

3.W dzisiejszą Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata odmawiając pobożnie Akt Poświęcenia Rodziny Ludzkiej Chrystusowi Królowi i spełniając zwykłe warunki odpustu, można dzisiaj zyskać odpust zupełny.

4.Zapraszam na nieszpory niedzielne o godz. 15.30.

5.Serdeczne Bóg zapłać rodzinom z ul. Ciekawej i Sobótki za sprzątanie kościoła i dar kwiaty. Dyżur sprzątania w tym tygodniu przypada na rodziny
z ul. Gawędy.

6.W przyszłą niedzielę rozpoczynamy Adwent. I Niedziela Adwentu jest obchodzona jako Niedziela Trzeźwości. Kolekta będzie przeznaczona na potrzeby naszej parafii.

7.W niedziele 2 i 9 grudnia odbędzie się kiermasz bożonarodzeniowy przygotowany przez nauczycieli i uczniów ze Szkoły Specjalnej. Cały dochód z kiermaszu będzie przeznaczony na zakup protezy nogi dla ucznia Szkoły, który we wczesnym dzieciństwie w wypadku stracił nogę i rękę, a rodzina jest w trudnej sytuacji materialne i nie stać jej na zakup protezy.  Stroiki i ozdoby będą wystawione na parapetach w kościele, nie będzie żadnych cen, ofiara jest dowolna.

8.Zachęcam do lektury „Gościa Niedzielnego” w którym dziś m. in.:

- kalendarz ścienny na rok 2019;

- o Jezusie Chrystusie, Królu królów, który stał się pokornym Sługą Jahwe;

- głos w dyskusji o szczepionkach - pomagają, czy szkodzą?,

W najnowszym "Małym Gościu":

-lampion na tegoroczne Roraty;

-o Duchu Świętym – jak rozpoznać i wykorzystać sygnały, które codziennie nam wysyła;

-o św. Mikołaju – czy był prawdziwy, czy zmyślony, i co na to naukowcy?

 

Wszystkim parafianom i miłym gościom życzymy błogosławionej niedzieli. Na cały nadchodzący tydzień niech nam Chrystus, nasz Król obficie błogosławi.
Szczęść Boże.

 

 

Ogłoszenia Duszpasterskie
XXXIII Niedziela Zwykła
18.11.2018 r.

W śpiewie przed Ewangelią usłyszymy słowa: „Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie, abyście mogli stanąć przed Synem Człowieczym”. Wyznaczamy sobie w życiu różne cele, czekamy na konkretne wydarzenia. Nie możemy jednak zapominać o zapowiedzi powtórnego przyjścia Chrystusa, kiedy to nastąpi koniec tego świata. Wyrazem naszego czuwania w oczekiwaniu na ten dzień jest życie w prawdzie i pamięć o Bogu w naszej codzienności.

1.Kolekta dzisiejszej niedzieli jest przeznaczona na potrzeby archidiecezji. Serdeczne Bóg zapłać za składane ofiary i  wpłaty z deklaracji.

2.Zapraszam na nieszpory niedzielne o godz. 15.30.

3.Serdeczne Bóg zapłać paniom z ul. Rodzinnej i Wymarzonej za sprzątanie kościoła i dar kwiaty. Dyżur sprzątania w tym tygodniu przypada na rodziny
z ul. Ciekawej i Sobótki. Bóg zapłać Braci Górniczej za dar na pokrycie kosztów zakupu nowych kropielnic oraz panu Krzysztofowi za posadzenie choinek przed probostwem

4.W czwartek 0 godz. 17.00 zapraszam chorych i starszych parafian i gości z innych parafii na kolejne spotkanie Wspólnoty Apostolstwa Chorych. Słowo Boże i nabożeństwo eucharystyczne z błogosławieństwem lourdzkim poprowadzi ks. Wojciech Bartoszek, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych.

5.W niedzielę 24 listopada obchodzić będziemy Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. W parafii będziemy gościli misjonarza w Rwandzie i Kamerunie  Ryszarda Górowskiego, Marianina, który wygłosi Słowo Boże i poprosi o dar na misje prowadzone przez Zgromadzenie Marianów.

6.Kolekta przyszłej niedzieli będzie przeznaczona na potrzeby parafii, przed kościołem zbiórka na misje.

7.W dniach od 5 – 13 maja 2019 r odbędzie się Archidiecezjalna Pielgrzymka Osób Chorych, Niepełnosprawnych, ich Rodzin i wszystkich chętnych diecezjan do Lourdes. Szczegóły dotyczące pielgrzymki na plakacie w gablotce.

8.Jest jeszcze dużo wolnych miejsc na planowaną w przyszłym roku pielgrzymkę do do Austrii i na Bawarię. Zachęcam do udziału w pielgrzymce.

9.Zachęcam do lektury prasy katolickiej. W „gościu Niedzielnym” dziś m. in.:

-Bóg zaprasza nas do współpracy, mimo naszych słabości i grzechów. Jak zrozumieć, że On kocha nas takimi jakimi jesteśmy?

-trwa dramatyczna walka o ocalenie jednego z najstarszych gdańskich kościołów, któremu może grozić zawalenie;

-jak czytanie dzieciom wpływa na ich przyszłość.

Wszystkim Parafia.nom i miłym gościom życzę błogosławionej niedzieli i dobrego tygodnia. Niech to spotkanie z Chrystusem na tej Eucharystii pomoże nam z ufnością trwać przy Bogu i podążać za Jego obietnicami.

Szczęść Boże

 

 

 

 Ogłoszenia Duszpasterskie
XXXII Niedziela Zwykła
11.11.2018 r.

Czytania na dzisiejszą niedzielę zachęcają nas, abyśmy ofiarowali Bogu to, co jest naszym niedostatkiem i biedą. Wbrew pozorom oddanie Bogu swojej nędzy może być dla nas trudne. Być ubogim w duchu to zobaczyć, że nie zaszczytna pozycja w społeczeństwie, czy drogie ubrania i gadżety stanowią prawdę o nas. Podczas Mszy św. możemy stanąć w prawdzie przed Bogiem i oddać Mu swoją bezradność i słabości. Świętując dzisiaj 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę, dziękujmy Bożej Opatrzności za dar wolności Ojczyzny, za tych wszystkich, którzy o tę walność walczyli, którzy w obronie wolności oddali swoje życie i prośmy dobrego Boga, aby naszą Ojczyznę otaczał Przemożnym Płaszczem Swej Opieki.

1.Kolekta dzisiejszej niedzieli jest przeznaczona na potrzeby naszej parafii, po Mszy św. przed kościołem zbiórka Papieską Fundację Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Bóg zapłać za składane ofiary i wpłaty z deklaracji.

2.Zapraszam dziś na nieszpory niedzielne o godz. 15.30. Serdeczne Bóg zapłać rodzinom z ul. Szczęśliwej za sprzątanie kościoła i dar kwiaty. Dyżur sprzątania w tym tygodniu przypada na rodziny z ul. Wymarzonej i Rodzinnej.

3.W czwartek o godz. 19.00 Msza św. i nabożeństwo z modlitwą o uzdrowienie, której będzie przewodniczył Ojciec Bogdan Kocańda.

4.W piątek po Mszy św. nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego.

5.Kolekta przyszłej niedzieli będzie potrzeby archidiecezji.

6.Zachęcam do czytania prasy katolickiej. W najnowszym „Gościu Niedzielnym” znajdziemy m. in.:

- Dla polskiego życia społecznego Kościół katolicki był tą instytucją społeczną, która najsilniej jednoczyłam Polaków ze wszystkich trzech zaborów

- o czym mówi końcowy dokument XV Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów w Rzymie?

- dlaczego prąd podrożeje i jakie będą tego konsekwencje

Wszystkim życzę błogosławionej niedzieli i dobrego tygodnia. Niech to spotkanie z Chrystusem, który obdarowuje nas swoją miłością uczy nas zaufania Bogu i ofiarności, a także stałej troski o dobro naszej Ojczyzny.

Szczęść Boże.

 

 

Ogłoszenia Duszpasterskie
XXXI Niedziela Zwykła
04.11.2018 r.

     Jezus, odpowiadając na pytanie, które z przykazań jest największe, mówi o przykazaniu miłości. Taka odpowiedź może wywołać zdziwienie, jeśli miłość rozumiemy jako uczucie i szukanie swojej przyjemności. Przykazanie miłowania Boga całym sobą, czyli we wszystkich strefach naszego życia, i miłowanie drugiego człowieka jak siebie samego, jest bardzo konkretne. Wyraża się m. in. w codziennej modlitwie i dobrych czynach, choćby drobnych gestach.

1.Kolekta dzisiejszej niedzieli jest przeznaczona na renowację katowickiej katedry. Serdeczne Bóg zapłać za składane dziś ofiary i wszystkie wpłaty z deklaracji.

2.Zapraszam dziś na różaniec za zmarłych o godz. 15.30.

3.Serdeczne Bóg zapłać rodzinom z ul. Syrokomli za sprzątanie kościoła i dar kwiaty. Dyżur sprzątania w tym tygodniu przypada na rodziny z ul. Szczęśliwej.

4.W piątek o godz. 19.00 zapraszam młodzież na Mszę świętą. Po Mszy św. spotkanie kandydatów do bierzmowania.

5.W sobotę o godz. 8.00 odwiedziny chorych i starszych parafian. Zgłoszenia jak zwykle w kancelarii lub telefonicznie.

6.Kolekta przyszłej niedzieli będzie przeznaczona na potrzeby naszej parafii.

7.Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. W najnowszym „Gościu Niedzielnym” przeczytamy m. in.:

-Młodzi odsłonili piękne oblicze Kościoła. Poświęcony im synod był czasem autentycznego słuchania Ducha Świętego.

-Bezpośrednia relacja dziennikarza „gościa Niedzielnego” z Rzymu.; o tym czym jest dobra śmierć oraz czy trzeba śmiertelnie bać się śmierci;

-o polskich Karmelitankach, które żyją i modlą się w klasztorze na Islandii, wywiad z ks. Piotrem Pawlukiewiczem o złych notowaniach świętości. 

Wszystkim Parafianom i miłym gościom życzymy błogosławionej niedzieli i dobrego tygodnia. Niech to spotkanie z Chrystusem pomoże nam

żyć na co dzień przykazaniem miłości.

Szczęść Boże.

 

 

Ogłoszenia Duszpasterskie
Niedziela - Uroczystość rocznicy
Poświęcenia Kościoła Własnego
28.10.2018 r.

Obchodząc dziś Uroczystość Rocznicy Poświęcenia Naszego Kościoła, uczestniczymy we wspólnym odnowieniu wiary, każdy bowiem kościół – niezależnie od o tego, czy będzie to skromna kaplica, czy okazała świątynia – jest uprzywilejowanym miejscem spotkania z Bogiem. Uznajemy, że Bóg jest obecny w poświęconej świątyni w sposób wyjątkowy. Także my, jako wspólnota wiernych, jesteśmy świątynią Bożej obecności – żywym Kościołem, w którym Bóg chce nieustannie przebywać. Dlatego wołamy do Niego : „Boże, wysłuchaj prośby swojego ludu i spraw, aby tutaj zawsze służył Tobie z  czystym sercem i w pełni osiągnął owoce odkupienia”. Dziękujmy dziś Panu Bogu za 20. lat naszej Parafii oraz za to, że od 10. lat możemy Go wielbić i doświadczać Jego łask w tym kościele.

1.Dzisiejsza kolekta to tzw. kolekta powinowata. Bóg zapłać za złożone dziś ofiary.

2.Serdeczne Bóg zapłać paniom z ul. Sąsiedzkiej za sprzątanie kościoła i dar kwiaty. Dyżur sprzątania w tym tygodniu przypada na rodziny z ul. Syrokomli.

3.W czwartek obchodzimy Uroczystość Wszystkich Świętych. Kościół oddaje cześć wszystkim, którzy już weszli do chwały niebieskiej. Przypomina nam również prawdę o naszej wspólnocie ze Świętymi, którzy otaczają nas opieką. Msze święte w tym dniu o godz. 8.00 i 10.30.

4.Odpust zupełny za dusze w czyśćcu cierpiące można uzyskać:

- od południa Ur. Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny przez pobożne nawiedzenie kościoła, odmówienie Ojcze nasz i Wierzę, modlitwy w int. Ojca Świętego, odprawienie spowiedzi, przyjęcie Komunii św., zachowanie wolności od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu;

- w dniach od 1 - 8 listopada, odwiedzając pobożnie cmentarz, modląc się za zmarłych, spełniając przy tym zwykłe warunki odpustu.

5.W dzień Wszystkich Świętych zapraszamy do wspólnej modlitwy na cmentarzu. Procesja na cmentarzu przy kościele WNMP o godz. 14.00, na cmentarzu przy
Pszowskiej o godz. 15.00, na cmentarzu komunalnym o godz. 15.00. W parafii Podwyższenia Krzyża oraz na cmentarzu komunalnym po procesji Msza św. wieczorna o godz. 16.00.

6.W piątek przypada Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Kościół wspomina wszystkich, którzy w czyśćcu pokutują za swoje grzechy. Aby przyjść i m z pomocą przedstawia Bogu modlitwy i odpusty zyskane przez żyjących, a przede wszystkim ofiarę Chrystusa. Msze św. o godz. 8.00 i 17.30.

7.Od piątku 2 listopada do czwartku 8 listopada odmawiamy różaniec za zmarłych. Zalecki za zmarłych proszę składać w koszyczku przed ołtarzem.

8.Kolekta przyszłej niedzieli będzie na renowację katowickiej katedry.

9.Zachęcam do lektury „Gościa Niedzielnego”, „Małego Gościa Niedzielnego” oraz innych czasopism religijnych.

Wszystkim życzę dobrego niedzielnego wypoczynku. Boże błogosławieństwo niech nas umacnia, stale nam towarzyszy oraz pomaga w budowaniu Kościoła
z żywych kamieni naszych serc.

Szczęść Boże.

 

 

 

Ogłoszenia Duszpasterskie
XXIX Niedziela Zwykła
21.10.2018 r.

W dzisiejszej antyfonie na wejście pojawia się wezwanie: „Wołam do Ciebie, bo Ty mnie, Boże, wysłuchasz”. U Boga możemy szukać pomocy i opowiadać Mu o trudnych sprawach, a także o bliskich nam osobach. Jezus zna nasze słabości i pojawiające się czasem wątpliwości, ale On nas nie odrzuca. Podczas Mszy św. wołamy z ufnością do Boga, wierząc, że nas wysłucha.

1.Dzisiejsza niedziela to Światowy Dzień Misyjny. Rozpoczynamy Tydzień Misyjny. Kolekta jest przeznaczona na misje. Serdeczne Bóg zapłać za składane ofiary i wpłaty z deklaracji.

2.Serdeczne Bóg zapłać paniom z ul. Przytulnej i Romantycznej za sprzątanie kościoła i dar na kwiaty. W tym tygodniu dyżur sprzątania wypada na rodziny z ul. Sąsiedzkiej.

3.W poniedziałek obchodzimy liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II.

4.We wtorek 16 października przypadała 40. rocznica wyboru Kardynała Wojtyły na Papieża, 19 października 1998 r. po pobłogosławieniu tymczasowej kaplicy została erygowana nasza parafia, zaś 23 października 2008 r. przeżywaliśmy uroczystość poświęcenia naszego kościoła. Nasze dziękczynienie za to wszystko wyrazimy w sobotę 27 października w czasie czuwania modlitewnego o godz. 18.30 oraz w niedzielę 28 października w dniu tzw. kiermaszu w czasie uroczystej sumy o godz. 10.30, której będzie przewodniczył ks. proboszcz Bogusław Płonka, kazanie wygłosi ks. proboszcz Krzysztof Fulek, kustosz sanktuarium piekarskiego, będzie także emerytowany proboszcz z parafii MB Częstochowskiej na Wilchwach ksiądz Piotr Płonka. Już dziś zapraszam do udziału w tych uroczystościach. Kolekta to tzw. kolekta powinowata.

5.W przyszłą niedzielę będziemy przeżywali 10. Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W tym roku chcemy szczególnie pamiętać o chrześcijanach prześladowanych w Pakistanie.

6.Bractwo Górnicze informuje, że tradycyjna Biesiada Barbórkowa odbędzie się w sobotę 10 listopada. Prosi się Członków Bractwa o uregulowanie składek, a także wszystkich chętnych do zgłoszenia udziału w Biesiadzie w zakrystii lub u przedstawicieli władz Bractwa.

7.Zapraszamy do udziału w pielgrzymce parafialnej do Austrii i na Bawarię szlakiem alpejskich sanktuariów i papieża Benedykta XVI, która odbędzie w dniach od 27 kwietnia do 4 maja 2019 r. Całkowity koszt wynosi 2200 zł i 130 Euro od osoby. Szczegóły są podane na plakatach w gablotkach oraz na stronie internetowej parafii. Zapisy w kancelarii parafialnej. Przy zapisie należy podać wymagane dane oraz wpłacić zaliczkę w wysokości 200 zł od osoby.

Zachęcam do czytania prasy katolickiej. W „Gościu Niedzielnym” dziś m. in.:

-dlaczego wielu przyjmuje Komunię Świętą w stanie grzechu ciężkiego i co oznacza przyjąć ją niegodziwie?

-z okazji Niedzieli Misyjnej i rozpoczynającego się tygodnia misyjnego rozmowa z księdzem Tomaszem Atłasem, krajowym dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych;

-o rewolucjach w emeryturach, które szykują się już w przyszłym roku. 

Wszystkim uczestnikom tej niedzielnej Eucharystii życzę dobrego niedzielnego wypoczynku. Na cały tydzień niech nam Pan Bóg obficie błogosławi.

Szczęść Boże.

 

 

Ogłoszenia Duszpasterskie
XXVIII Niedziela Zwykła
14.10.2018 r.

„Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?”– pytanie zadane Jezusowi w dzisiejszej Ewangelii również i my możemy postawić podczas Mszy św. Po raz kolejny usłyszymy, że za naszą deklaracją wiary powinny iść konkretne czyny. Jezus zachęca do pójścia za Nim. On patrzy na nas z miłością. I nie zostawia nas samych na naszej drodze do królestwa Bożego.

1.Kolekta dzisiejsza jest przeznaczona na potrzeby parafii. Z okazji Dnia Papieskiego po Mszach św. przed kościołem odbywa się zbiórka na Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia. Serdeczne Bóg zapłać za składane  ofiary i wpłaty z deklaracji.

2.Zapraszam dziś na nabożeństwo różańcowe o godz. 15.30.

3.Serdeczne Bóg zapłać rodzinom z ul. Kopernika do nr 164, Jastrzębskiej i Brackiej za sprzątanie kościoła i dar na kwiaty. W tym tygodniu dyżur sprzątania wypada na rodziny z ul. Przytulnej i Romantycznej.

4.We wtorek 16 października przypada 40. rocznica wyboru Kardynała Wojtyły na Papieża, 19 października 1998 r. po pobłogosławieniu tymczasowej kaplicy została erygowana nasza parafia, zaś 23 października 2008 r. przeżywaliśmy uroczystość poświęcenia naszego kościoła. Nasze dziękczynienie za to wszystko wyrazimy w sobotę 27 października w czasie czuwania modlitewnego o godz. 18.30 oraz w niedzielę 28 października w dniu tzw. kiermaszu w czasie uroczystej sumy o godz. 10.30, której będzie przewodniczył ks. proboszcz Bogusław Płonka, kazanie wygłosi ks. proboszcz Krzysztof Fulek, kustosz sanktuarium piekarskiego, będzie także emerytowany proboszcz z parafii MB Częstochowskiej na Wilchwach ksiądz  Piotr Płonka. Już dziś zapraszam do udziału w tych uroczystościach.

5.W przyszłą niedzielę rozpoczynamy Tydzień Misyjny. Kolekta będzie przeznaczona na Misje.

6.Zachęcam do czytania prasy katolickiej. W „Gościu Niedzielnym” dzisiaj mi. in.:

-„HABEMUS PAPAM” – bezpłatny dodatek z okazji 40. rocznicy wyboru Kardynała Wojtyły na Papieża,,

-ranking najlepszych filmów religijnych

Wszystkim parafianom i miłym gościom życzymy błogosławionej niedzieli. Niech Boże błogosławieństwo nam pomoże wzrastać w naszej wierze
i odważnie podążać za Jezusem.

Szczęść Boże.

 

 

 

 Ogłoszenia Duszpasterskie
XXVII Niedziela Zwykła
07.10.2018 r.

Pan Bóg nie chciał, żeby człowiek był sam. Dał nam siebie nawzajem, abyśmy wypełniając przykazanie miłości, żyli
w Bożej obecności – nawet wtedy, kiedy w codzienności widzimy wady innych, albo czyjeś zachowanie nas denerwuje. Eucharystia jest tym szczególnym czasem, kiedy możemy prosić dobrego Boga o przebaczenie przewinień względem innych i o umocnienie naszej miłości wzajemnej.

 

1.Zapraszam na nabożeństwo różańcowe o godz. 15.30. Po Różańcu spotkanie Róż Różańcowych w salce na probostwie.

2.Kolekta dzisiejsza jest przeznaczona na potrzeby parafii. Serdeczne Bóg zapłać za składane dziś ofiary i wszystkie wpłaty z deklaracji.

3.Zachęcam dorosłych, dzieci i młodzież do licznego udziału w nabożeństwach różańcowych.

4.Serdeczne Bóg zapłać paniom z ul. Kopernika do nr 117 za sprzątanie kościoła i dar na kwiaty. W tym tygodniu dyżur sprzątania wypada na rodziny z ul. Kopernika do nr 164., Jastrzębskiej i Brackiej.

5.W piątek o godz. 19.00 zapraszam młodzież na Mszę św. Po Mszy św. spotkanie dla kandydatów do bierzmowania. Przypominam, że w tym roku w naszej parafii przygotowują się do bierzmowania uczniowie klasy 7 i 8 .

6.W sobotę o godz. 8.00 odwiedziny chorych i starszych parafian. Zgłoszenia jak zwykle w kancelarii lub telefonicznie.

7.W sobotę kolejny dzień fatimski, o 17.00 różaniec przy figurze Matki Bożej, potem Msza św. niedzielna, po Mszy ś. trzecia część nabożeństwa przed Najświętszym Sakramentem.

8.W przyszłą niedzielę będziemy obchodzili XVIII Dzień Papieski pod hasłem „Promieniowanie Ojcostwa”. Przed kościołem odbędzie się zbiórka na Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia. Kolekta przyszłej niedzieli będzie przeznaczona na potrzeby parafii.

9.Bractwo Górnicze serdecznie zaprasza na coroczną Biesiadę Barbórkową w sobotę 10 listopada o godz. 18.45. Zapisy  u członków Zarządu Bractwa do 28 października.

10Zachęcam do czytania prasy katolickiej. W „Gościu Niedzielnym dziś m. in.:

- Bezpłatny dodatek - płyta DVD z filmem "Sprawa Chrystusa". To prawdziwa historia o człowieku, który nie potrafił uwierzyć, że Jezus naprawdę istniał i zbawił człowieka.

- Historia dziennikarza, laureata Nagrody Pulitzera, który zmierzył się z największą tajemnicą chrześcijaństwa i własnym rozumem,

- o wprowadzeniu matczynych emerytur,

- o tym jak bardzo różaniec jest również męską modlitwą, przekonują znani polscy aktorzy i dziennikarz.

 

Wszystkim parafianom i miłym gościom życzę dobrego niedzielnego wypoczynku. Na nowy tydzień naszej pracy niech nam Pan Bóg błogosławi.

Szczęść Boże.

 

 

 

 Ogłoszenia Duszpasterskie
XXVI Niedziela Zwykła
30.09.2018 r.

Bóg nas stworzył i kocha każdego z nas jako swoje dzieci. I to jest prawda. Prawdą jest również to, że stajemy przed ołtarzem i oddajemy Bogu chwałę jako ludzie grzeszni. Droga do szczęścia wiecznego, a także szczęścia tu, na ziemi, wiedzie przez uznanie Bożej miłości i dobroci oraz swojej słabości i grzechu. Niech udział w Mszy św. uzdalnia nas do życia w prawdzie.

1.Kolekta dzisiejszej niedzieli jest przeznaczona na Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Katowicach. Serdeczne Bóg zapłać za składane dziś ofiary i wpłaty
z deklaracji.

2.Zapraszam dziś na nieszpory niedzielne o godz. 15.30.

3.Serdeczne Bóg zapłać rodzinom z ul. Kopernika do nr 74 za sprzątanie kościoła i dar na kwiaty. W tym tygodniu dyżur sprzątania wypada na rodziny
z ul. Kopernika do nr 117.

4.W poniedziałek rozpoczynamy miesiąc październik. Różaniec jest streszczeniem Ewangelii, bo w całej swej prostocie formy umożliwia przeżycie największych tajemnic chrześcijaństwa. W poniedziałek, środę, czwartek, piątek i sobotę różaniec o godz. 17.00, we wtorek o godz. 7.30, a w niedzielę o godz. 15.00. Zachęcam wiernych nie tylko do uczestnictwa w nabożeństwach różańcowych ale także do uczestnictwa we Mszy św. po tym nabożeństwie. Przypominam, że wierni uczestniczący w nabożeństwie różańcowym mogą zyskać odpust zupełny.

5.W tym tygodniu przypadają I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca. Dzieci zapraszam na Mszę św. szkolną w I piątek o 17.30.

6.W sobotę o godz. 9.30 serdecznie zapraszam chętne osoby; dzieci i młodzież na próbę scholii i spotkanie ze Słowem Bożym. Jest to inicjatywa kilku dziewcząt, które w ubiegłym roku szkolnym przyjęły sakrament bierzmowania ii pragną w ten sposób zaangażować się w życie naszej wspólnoty parafialnej.

7.W sobotę 6 października odbędzie się pielgrzymka Żywego Różańca do katowickiej katedry. Zapisy u Pani Doroty Holona lub w kancelarii parafialnej.

8.W niedzielę z okazji wspomnienia NMP Różańcowej swoje święto obchodzi wspólnota Żywego Różańca. Serdecznie zapraszam w niedzielę wszystkich jej członków na spotkanie do salki na probostwie po nabożeństwie różańcowym.

9.W kancelarii parafialnej można zamawiać intencje na rok 2019.

10.Kolekta przyszłej niedzieli będzie przeznaczona na potrzeby parafii.

11.Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. W „Gościu Niedzielnym” dzisiaj m. in.:

- o Świętej Teresie z Lisieux, która pokazała nam, jaką drogą można wspiąć się do nieba;

- o  wizycie papieża Franciszka na Litwie; dieta dla seniora. Jak pokonać stare przyzwyczajenia żywieniowe?

Wszystkim uczestnikom tej niedzielnej Eucharystii życzę błogosławionej niedzieli. Boże błogosławieństwo niech nas umacnia w zwyciężaniu zła dobrem.

Szczęść Boże.

 

 

 

Ogłoszenia Duszpasterskie
XXV Niedziela Zwykła
23.09.2018 r.

 

Uczniowie posprzeczali się, kto z nich jest największy. A Jezus im powiedział: „Jeśli ktoś chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich”. Nie pieniądze, nie władza, nie zajmowana pozycja w społeczeństwie czyni człowieka wielkim, lecz postawa służby względem drugiego człowieka w prostocie serca. Czyli po prostu realizacja przykazania miłości. Czy do takiej wielkości dążymy?

 

1.Dzisiejsza kolekta jest przeznaczona na potrzeby parafii. Serdeczne Bóg zapłać za składane ofiary i wszystkie wpłaty z deklaracji.

2.Serdeczne Bóg zapłać paniom z ul. Brzozowej za sprzątanie kościoła i dar na kwiaty. W tym tygodniu dyżur sprzątania wypada na rodziny z ul. Kopernika do nr 75. Bóg zapłać nowożeńcom za kwiaty do kościoła. Bóg zapłać paniom za poobcinanie iglaków na zieleńcach przy kościele

3.W środę imieniny obchodzi Arcybiskup - senior Damian Zimoń. Pamiętajmy o Nim w naszej w modlitwie.

4.Kolekta przyszłej niedzieli będzie przeznaczona na Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Katowicach.

5.W kancelarii parafialnej można zamawiać intencje mszalne na rok 2019. W tym tygodniu jeszcze zapisywane są intencje jubileuszowe, od przyszłego tygodnia intencje za zmarłych.

6.W sobotę 29 września w Turzy Śląskiej kolejna Noc Pokuty. Wzorem roku ubiegłego chcemy tam pielgrzymować pieszo. Wyjście o godz. 18.30, natomiast powrót planujemy po Mszy św. o godz. 24.00 samochodami.

7.Zachęcam do lektury „Gościa Niedzielnego” w którym dziś m. in.:

-o tym, dlaczego koniecznie trzeba modlić się za kapłanów oraz obrazek z tekstem modlitwy za księży;

-o peregrynacji relikwii Świętej Tereski od Dzieciątka Jezus po Afryce;

-w trosce o dzieci – ile snu potrzebują i jak poważne mogą być skutki ich niewyspania?

W najnowszym „Małym Gościu”:

-bezpłatny dodatek – kolorowy silikonowy różaniec na rękę

-160 lat po objawieniach Matki Boskiej z Lourdes. Historia krok po kroku

-plakat ze słowem Bożym, które warto codziennie sobie przypominać

Wszystkim uczestnikom tej j Eucharystii życzę dobrego niedzielnego wypoczynku. Na cały tydzień niech nam Pan Bóg obficie błogosławi.

Szczęść Boże.

 

 

 

 Ogłoszenia Duszpasterskie
XXIV Niedziela Zwykła
16.09.2018 r.

Jezus zadaje dziś pytanie, które jest skierowane do każdego z nas: „Za kogo Mnie uważacie?”. Może odpowiedź wydaje się oczywista, bo przecież Jezus to Zbawiciel, Mesjasz, Bóg. Czy jednak nasze serce przyjmuje tę prawdę? Kim tak naprawdę jest dla nas Jezus? Czy jest dla nas kimś ważnym? Zobaczmy, na ile jest obecny w naszej w codzienności, jak często zwracamy się do Niego? Możemy powiedzieć, że wierzymy, ale to nasze czyny pokazują, jaka jest nasza wiara.

1.Kolekta dzisiejszej niedzieli jest przeznaczona na Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Bóg zapłać za składane ofiary i wszystkie wpłaty z deklaracji.

2.Serdeczne Bóg zapłać rodzinom z ul. Górnej i Stromej za sprzątanie kościoła i dar materialny na kwiaty. W tym tygodniu dyżur sprzątania wypada na rodziny
z ul. Brzozowej.

3.Od poniedziałku w godzinach urzędowania kancelarii będą przyjmowane intencje na mszalne na rok 2019. Przez pierwsze dwa tygodnie można zamawiać intencje jubileuszowe, a potem za zmarłych. Zostały wpisane już Msze św. w 1. rocznicę śmierci, ale bardzo proszę, aby rodzina sprawdziła czy proponowany termin jest odpowiedni.

4.W środę o godz. 19.00 po wakacyjnej przerwie serdecznie zapraszam na modlitwę uwielbienia przed Najświętszym Sakramentem.

5.We wtorek przypada święto św. Stanisława Kostki, patrona Polski i młodzieży.
Z tej okazji zapraszam młodzież na Mszę św. w Jej intencji w piątek o godz. 19.00. Zapraszam uczniów klas 7 i 8 Szkoły Podstawowej, którzy rozpoczną przygotowanie do przyjęcia sakramentu bierzmowania, a także młodzież, która przyjęła ten sakrament w ubiegłym roku szkolnym oraz młodzież starszą.

6.W sobotę po wieczornej Mszy św. zapraszam na zebranie członków Parafialnej Rady duszpasterskiej.

7.Zachęcam do lektury prasy katolickiej. W  „Gościu Niedzielnym” dziś m. in.:

-O imieniu Boga – Co to znaczy wypowiadać je nadaremno?

-rozmowa z o. Remigiuszem Recławem o problemach współczesnego Kościoła

-wiara w czasach smartfona – jak można wykorzystać nowoczesne media, by zbliżyć się do Boga.

Wszystkim życzę błogosławionej niedzieli. Niech wyznanie Ty Jesteś Mesjasz pomaga nam kroczyć za Chrystusem każdego dnia. Na nowy tydzień naszej pracy niech nam Pan Bóg błogosławi.

Szczęść Boże.

 

 

Ogłoszenia Duszpasterskie
XXIII Niedziela Zwykła
09.09.2018 r.

 

„Odwagi! Nie bójcie się!” – usłyszymy w dzisiejszych czytaniach. Jezus głosił naukę o Bożej miłości i uzdrawiał ludzi z wszelkich chorób. On leczy również nasze zalęknione serca. Może czasem łatwiej poddawać się obawom i narzekaniu zamiast podjąć wysiłek zaufania Bogu i dostrzeżenia Jego dobroci, a przecież lęk ogranicza naszą wolność. Chwalmy Boga i powierzajmy Mu nasze troski.

1.Kolekta dzisiejszej niedzieli jest przeznaczona na zakup opału. Serdeczne Bóg zapłać za składane dziś ofiary i wszystkie wpłaty z deklaracji.

2.Zapraszam dziś na nieszpory o godz. 15.30.

3.Serdeczne Bóg zapłać paniom z ul. Gościnnej i Uśmiechu za sprzątanie kościoła i dar na kwiaty. W tym tygodniu dyżur sprzątania wypada na rodziny z ul. Górnej i Stromej.

4.Jutro w poniedziałek w katowickiej katedrze odbędzie się pogrzeb Śp. Arcybiskupa Szczepana Wesołego. Otoczmy zmarłego Arcybiskupa naszą modlitwą.

5.W środę obchodzimy Uroczystość MB Piekarskiej, głównej patronki archidiecezji. W tym dniu święcenia biskupie przyjmie ks. Grzegorz Olszowski.

6.W czwartek przypada dzień fatimski. O godz. 17.00 różaniec, o 17.30 Msza św., a po niej dalsza część nabożeństwa fatimskiego. Serdecznie zapraszam do modlitwy.

7.W piątek odbyło się spotkanie rodziców dzieci które w tym roku szkolnym mają przystąpić do I Komunii św. Na tym spotkaniu byli rodzice dwojga dzieci. W piątek po wieczornej Mszy św. zapraszam na jeszcze jedno spotkanie, aby podjąć ostateczną decyzję czy w tym roku będzie I Komunia św. w parafii.

8.Za tydzień swój odpust będzie przeżywała parafia Podwyższenia Krzyża Św. Suma o godz. 11.30, a nieszpory o godz. 15.00. U nas nie będzie nieszporów. Także w przyszłą niedzielę parafia św. Stanisława B. i Męcz. w Marklowicach będzie przeżywać Jubileusz 100 – Lecia Kościoła.

9.Kolekta przyszłej niedzieli będzie przeznaczona na Teologiczny UŚ w Katowicach.

10.W sobotę 22 września odbędzie się pielgrzymka młodzieży która przyjęła sakrament bierzmowania do katowickiej katedry. Bardzo proszę, by ta młodzież zgłosiła w kancelarii lub u mnie osobiście chęć wyjazdu do katedry.

11.Zachęcam do lektury „Gościa Niedzielnego” w którym dziś m. in.: Drodzy Czytelnicy, dziękujemy Wam, że jesteście z nami już 95 lat. „Gość Niedzielny” obchodzi swój jubileusz; w tym numerze pierwsza odsłona nowego działu „Cztery strony kobiety”. Specjalnie dla czytelniczek „Gościa” o: zdrowiu, domu, wychowaniu dzieci oraz sprawdzone porady i przepisy kulinarne; sylwetka zmarłego Arcybiskupa Szczepana Wesołego; wywiad z biskupem nominatem Grzegorzem Olszowskim.

12.Wszystkim życzę błogosławionej niedzieli. Niech nas umacnia na cały tydzień pracy Boże błogosławieństwo.

Szczęść Boże.

 

 

 

 

 Ogłoszenia Duszpasterskie
XXII Niedziela Zwykła
02.09.2018 r.

Dla nas, chrześcijan, ważne jest, aby nasze życie było oparte na prawdzie. Tego nas uczy Jezus. Nie może być rozdźwięku między tym, co wyznajemy, a tym, jak postępujemy. Naszą drogą jest miłość potwierdzona czynem. Niech udział we Mszy św. umocni nas w czynieniu dobra.

1.Kolekta dzisiejsza jest przeznaczona na potrzeby archidiecezji. Serdecznym „Bóg zapłać” dziękujemy za ofiary złożone na ten cel i za wpłaty z deklaracji.

2.Serdeczne Bóg zapłać Paniom z ul. Gawędy za sprzątanie kościoła i dar na kwiaty. W tym tygodniu dyżur sprzątania przypada na rodziny z ulic Gościnnej i Uśmiechu.

3.We poniedziałek rozpoczyna się nowy rok szkolny. Życzymy dzieciom, młodzieży oraz wszystkim pracownikom oświaty darów Ducha Świętego na ten okres. Zapraszam na Mszę św. o godz. 8.15 społeczność Zespołu Placówek Szkolno – Wychowawczo – Rewalidacyjnych.

4.W poniedziałek 3 września w kościele WNMP w Wodzisławiu Śl. o godz. 8.00 Msza św. na rozpoczęcie nowego roku szkolnego dla uczniów wodzisławskich szkół ponadpodstawowych.

5.Serdecznie zapraszam seniorów i chorych na kolejne spotkanie Wspólnoty Apostolstwa Chorych w czwartek 6 września. O godz. 17.00 Msza św., a po niej nabożeństwo eucharystyczne z błogosławieństwem lourdzkim. Słowo Boże wygłosi ks. Wojciech Bartoszek, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych.

6.Zachęcam wiernych, zwłaszcza małżonków, do przeżycia rekolekcji zamkniętych w naszych domach rekolekcyjnych. Plany rekolekcji są wywieszone w gablotce.

7.W tym tygodniu przypadają pierwsze: czwartek, piątek miesiąca. Zachęcam do przystąpienia do sakramentów świętych. W I piątek zapraszam dzieci o 17.30 na Mszę św. szkolną. Dzieci, które rozpoczynają naukę w szkole podstawowej niech na Mszę św. przyniosą swoje tornistry do poświęcenia. Okazja do spowiedzi św. dla dzieci od godz. 16.30.  Po tej Mszy św.  spotkanie rodziców z dziećmi, które w tym roku szkolnym przystąpią do I Komunii św.

8.W przyszłą niedzielę odbędzie się odpust w Pszowie pod hasłem „Po uśmiech i radość w Duchu Świętym”. o godz. 11.00 Suma Pontyfikalna, o 14.00 Godzina Maryjna, a o 25.30 Nieszpory Maryjne.

9.W sobotę odwiedziny chorych i starszych parafian o godz. 8.00. Zgłoszenia jak zwykle w kancelarii lub telefonicznie.

10.Kolekta przyszłej niedzieli będzie przeznaczona na zakup opału.

11.Zachęcam do lektury czasopism religijnych. W „Gościu Niedzielnym” dzisiaj:

 -„Nie tylko Biblia”, czyli o Kościele, który nie jest martwą religią Księgi, ale żywym organizmem,  o udziale papieża w Światowym Spotkaniu Rodzin w Dublinie, drastycznie wzrosła liczba nastolatków, którzy podejmują próby samobójcze. Co należy robić, aby nasza młodzież uwolniła się od depresji?

-W „Małym Gościu Niedzielnym” polecam dla dzieci i młodzieży:

-bezpłatny dodatek - kalendarz na rok szkolny. Odliczamy dni do kolejnych wakacji, plakat z podpowiedzią jak zawsze być pierwszym, „Mały Gość” na pokładzie żaglowca „Dar Młodzieży”, który płynie na spotkanie z papieżem.

 

Niech Bóg błogosławi wszystkim na nadchodzący czas pracy i nauki. Szczęść Boże!

 

 

 

 

Ogłoszenia Duszpasterskie
Uroczystość NMP Częstochowskiej
niedziela, 26.08.2018 r.

Obchodzimy dziś Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Maryja niezmiennie wskazuje na Jezusa: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”. Zaprośmy Ją do naszej codzienności, gdzie wśród wielu problemów i licznych spraw zdarza się nam zapominać o tym, co najważniejsze. Ona pomoże zachować właściwy kierunek w naszym życiu wskazując na Boga.

 

1.W dniu dzisiejszym Parafia w Wilchwach obchodzi uroczystość odpustową. Suma tam o godz. 11.00, a nieszpory o godz. 16.30. U nas nieszporów nie będzie.

2.Kolekta dzisiejsza jest przeznaczona na potrzeby naszej parafii. Bóg zapłać za złożone ofiary i wpłaty z deklaracji.

3.Serdeczne Bóg zapłać Paniom z ulic Ciekawej i Sobótki za posprzątanie kościoła i ofiary na kwiaty. Dziękujemy również Nowożeńcom za kwiaty do kościoła. W tym tygodniu o posprzątanie kościoła prosimy mieszkańców z ulicy Gawędy.

4.W czwartek o godz. 6.30 Msza święta na rozpoczęcie pielgrzymki do Czech.

5.W tym tygodniu przypada I sobota miesiąca, a zarazem dzień modlitw o uświęcenie duchowieństwa.

6.W przyszłą niedzielę dzień wspólnoty Ruchu Światło-Życie w katowickiej katedrze. Kolekta będzie przeznaczona na potrzeby archidiecezji.

7.Zachęcamy wiernych, szczególnie małżonków, do przeżycia rekolekcji zamkniętych w naszych domach rekolekcyjnych w Brennej, w Panewnikach lub w Kokoszycach. Szczegóły są podane na plakacie w gablotce.

8.Zachęcamy również do czytania prasy katolickiej. W najnowszym „GN” m.in.:

-Światowe spotkanie rodzin w Dublinie jest dobrą okazją do wsłuchania się w głos papieża Franciszka o narzeczeństwie, małżeństwie i rodzinie;

-o niezwykłym objawieniu Maryjnym w jednej z irlandzkich wiosek;

-Tomasz Rożek odpowiada na pytanie, czy telefony komórkowe szkodzą zdrowiu.

 

Wszystkim drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy błogosławionego tygodnia.

 

 

Ogłoszenia Duszpasterskie
XX Niedziela Zwykła
19.08.2018 r.

 

Po raz kolejny usłyszymy słowa Jezusa, który mówi o sobie, że jest chlebem żywym. Zarówno dla opisanych w Ewangelii Żydów, jak i dla wielu współcześnie żyjących osób, jest to nauka trudna do zrozumienia i przyjęcia. A jednak Jezus zachęca, żeby spożywać Jego Ciało. Wyznajemy wiarę w Jego obecność pod postacią chleba i wina, które przyjmujemy do naszych serc. Niech wzrasta w nas pragnienie komunii – czyli zjednoczenia z Jezusem.

 

1.Dziś odbywa się pielgrzymka kobiet i dziewcząt do Matki Bożej Piekarskiej. Łączymy się w modlitwie z pielgrzymującymi.

2.Kolekta dzisiejsza jest przeznaczona na potrzeby naszej parafii. Bóg zapłać za złożone ofiary i wpłaty z deklaracji.

3.Zapraszam na nieszpory niedzielne na godz. 15.30.

4.Serdeczne Bóg zapłać Rodzinie z ul. Szczęśliwej za posprzątanie kościoła i za ofiary na kwiaty. W tym tygodniu o posprzątanie kościoła prosimy mieszkańców z ulic Ciekawej i Sobótki.

5.Osoby wyjeżdżające na pielgrzymkę do Republiki Czeskiej zapraszamy na spotkanie organizacyjne w poniedziałek o godz. 18.15 do salki na probostwie. Jest jeszcze kilka wolnych miejsc.

6.W czwartek o godz. 19.00 zostanie odprawiona w naszym kościele Msza święta o uzdrowienie. Zachęcamy do udziału.

7.W przyszłą niedzielę parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Wilchwach będzie obchodziła odpust. W tym dniu nie będzie u nas nieszporów świątecznych.
Kolekta będzie przeznaczona na potrzeby naszej parafii.

8.Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” przeczytamy m.in.:

-o św. Jacku Odrowążu – naszym patronie, o jego sukcesach na polu ewangelizacji podczas licznych wędrówek oraz o cudach, które dokonywały się za jego posługą;

-wyjaśnienie wprowadzonej w katechizmie zmiany dotyczącej kary śmierci i o ewolucji koncepcji tej kary w Kościele katolickim;

-o polskim rolnictwie wobec zmian klimatycznych i gospodarczych.

 

Wszystkim drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy błogosławionego tygodnia.

 

 

 

 

Ogłoszenia Duszpasterskie
XIX Niedziela Zwykła
12.08.2018 r.

 

Być naśladowcą Boga, postępować drogą miłości – do tego wzywa nas dzisiaj św. Paweł. Nieważne, kim jesteśmy, jaką mamy rodzinę i ile zarabiamy – mamy żyć miłością w swojej codzienności. To jest wyraz naszej wiary. Bądźmy dla siebie nawzajem dobrzy, miłosierni i przebaczający. Taki jest Bóg, w którego wiarę wyznajemy.

1.Kolekta dzisiejsza jest przeznaczona na potrzeby parafii. Serdecznym „Bóg zapłać” dziękuję za wszystkie złożone ofiary na ten cel i wszystkie wpłaty
z deklaracji.

2.Serdeczne Bóg zapłać Paniom z ul. Wymarzonej i Rodzinnej za sprzątanie kościoła i dar na kwiaty. W tym tygodniu dyżur sprzątania przypada na rodziny
z ul. Szczęśliwej.

3.W poniedziałek o godz. 17.00 zapraszam na nabożeństwo fatimskie.

4.W środę 15 sierpnia obchodzimy Uroczystość Wniebowzięcia NMP. Przypominam, że jest to święto nakazane, a zarazem dzień ustawowo wolny od pracy. Msze św. w tym dniu, jak w każdą niedzielę. Po każdej Mszy św. nastąpi poświęcenie ziół i kwiatów. Parafia Wniebowzięcia NMP w Wodzisławiu Śl. będzie przeżywać swój odpust. Suma odpustowa o godz. 11.30, a nieszpory o godz. 16.00. U nas nie będzie nieszporów.

5.W piątek przypada Uroczystość św. Jacka, patrona naszej archidiecezji i metropolii górnośląskiej. to także trzeci piątek miesiąca poświęcony Bożemu miłosierdziu. Po Mszy św. nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego.

6.W przyszłą niedzielę odbędzie się doroczna pielgrzymka kobiet i dziewcząt do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Zachęcam panie do pielgrzymowania.

7.Za tydzień kolekta będzie przeznaczona na potrzeby parafii

8.W poniedziałek 20 sierpnia o godz. 18.15 odbędzie się spotkanie organizacyjne dla pielgrzymów wyjeżdżających do Republiki Czeskiej.

9.Zachęcam do czytania prasy katolickiej. w „Gościu niedzielnym” dziś m. in.:

-w związku z obchodzoną 15 sierpnia uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny o tym, w co wierzy Kościół w sprawie śmierci Maryi i na czym polegało wniebowzięcie.

-o śmierci świętego Maksymiliana, którego spojrzenia nie potrafili znieść oprawcy,

-o dopalaczach - czy obecna zmiana prawa zapewni skuteczną ochronę przed tymi śmiercionośnymi środkami?.

 

Wszystkim drogim Gościom i Parafianom niech Pan błogosławi.

 

 

 

 Ogłoszenia Duszpasterskie
05.08.2018 r.
XVIII Niedziela Zwykła

Ja jestem chlebem życia” – w dzisiejszej Ewangelii Jezus odwołuje się do doskonale znanego nam pożywienia – do chleba. Jest w tym jednak coś więcej. Jezus określa się jako chleb życia. Tak jak powszedni chleb zaspokaja nasz codzienny głód, tak tylko Bóg jest w stanie wypełnić nasze pragnienia i dać nam życie, które nie kończy się tu, na ziemi. Podejdźmy w czasie komunii z wiarą do ołtarza i posilmy się chlebem życia, przyjmując Jezusa do swojego serca.

1.Kolekta dzisiejsza jest przeznaczona na Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego. Serdecznym „Bóg zapłać” dziękuję za wszystkie złożone ofiary na ten cel i wszystkie wpłaty z deklaracji.

2.Zapraszam na nieszpory niedzielne o godz. 15.30.

3.Serdeczne Bóg zapłać osobom z ul. Syrokomli za posprzątanie kościoła i dar na kwiaty. W tym tygodniu dyżur sprzątania przypada na rodziny z ul. Wymarzonej i Rodzinnej.

4.W piątek obchodzimy Uroczystość św. Wawrzyńca, diakona i męczennika, patrona Naszego Miasta. Msza św. za Miasto i jego mieszkańców w kościele WNMP o godz. 18.00. Mimo przypadającego piątku nie obowiązuje post.

5.W sobotę o godz. 8.00 odwiedziny chorych i starszych parafian. Zgłoszenia jak zwykle w kancelarii lub telefonicznie.

6.W przyszłą niedzielę odpust ku czci św. Wawrzyńca w Skrzyszowie oraz w parafii św. Wawrzyńca na Osiedlu 1 Maja. Suma w Skrzyszowie i na Osiedlu 1 Maja o godz. 11.00, nieszpory o godz. 15.00. U nas nie będzie nieszporów.

7.Za tydzień kolekta będzie przeznaczona na potrzeby naszej parafii.

8.Zachęcam do czytania prasy katolickiej. W „Gościu” przeczytamy m. in.:

-Problem alkoholizmu w Polsce wciąż rośnie. 100 dni abstynencji to propozycja episkopatu dla tych wszystkich, którym zależy na Kościele i ojczyźnie.

-o tajemnicy kapłańskiego powołania wobec coraz mniejszej liczby kandydatów do kapłaństwa

-o 12 miejscach związanych z tragiczną historią katolików japońskich, które właśnie zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

 

Wszystkim parafianom i miłym gościom życzę dobrego niedzielnego wypoczynku. Niech spotkanie z Chrystusem na Eucharystii pomoże nam wykonywać dzieła Boże w codziennym życiu. 

Szczęść Boże.

 

 

 

Ogłoszenia Duszpasterskie
XVII Niedziela Zwykła
29.07.2018 r.

W dzisiejszym psalmie śpiewamy: „Otwierasz rękę, karmisz nas do syta”. Świadectwo tego usłyszymy w czytaniach, w których jest mowa o nakarmieniu tłumów. Pan Bóg troszczy się o nasze ziemskie potrzeby, czego i my doświadczamy każdego dnia. Niech jednak pragnienie posiadania ciągle czegoś więcej nie przesłoni nam naszego prawdziwego celu, jakim jest życie wieczne.

1.Dzisiaj po każdej Mszy świętej odbędzie się uroczyste błogosławieństwo kierowców oraz ich pojazdów z okazji wspomnienia św. Krzysztofa, które przypadało w środę.

2.Zapraszam do udziału w nieszporach niedzielnych dzisiaj o godz. 15.30.

3.Serdeczne Bóg zapłać za  złożone ofiary na zakup opału i wpłaty z deklaracji.

4.Serdeczne Bóg zapłać paniom z ul. Sąsiedzkiej posprzątanie kościoła i dar na kwiaty. W tym tygodniu dyżur sprzątania wypada na mieszkańców
z ulicy Syrokomli. Bóg zapłać panom za dalsze prace przy modernizacji oświetlenia kościoła.

5.W środę rozpoczyna się miesiąc sierpień, który od wielu lat jest czasem podejmowania abstynencji w intencji trzeźwości narodu, zwłaszcza wyzwolenia z nałogu osób uzależnionych. Zachęcamy do tej ofiary i wyrzeczenia, które przynoszą błogosławione owoce. Księga Trzeźwości, w której można wpisać swą deklarację, jest wyłożona na stoliku z prasą w tyle kościoła.

6.W czwartek, 2 sierpnia, przypada odpust Porcjunkuli. Wierni mogą zyskać odpust zupełny, gdy nawiedzą tego dnia kościół parafialny, odmówią „Ojcze nasz”
i „Zdrowaś Maryjo” oraz spełnią zwykłe warunki odpustu, czyli będą w stanie łaski uświęcającej, nie będą przywiązani do żadnego grzechu oraz przystąpią w tym dniu lub najbliższym czasie do Komunii Świętej.

7.Kolekta przyszłej niedzieli będzie przeznaczona na Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego.

8.Zachęcam do lektury „Gościa Niedzielnego” w którym dziś m. in.:

-Dlaczego żołnierze III Rzeszy wyjątkowo ich nienawidzili? O udziale osób duchownych w powstaniu warszawskim;

-25 lat konkordatu;

-jakie zmiany odczujemy, jeśli założenia  tzw. "polityki lekowej państwa” zostaną zrealizowane?

-lipiec to czas wyprzedaży. Czy faktycznie warto wtedy kupować?

 

Parafianom i Gościom życzę radosnej niedzieli i błogosławionego tygodnia.

Szczęść Boże

 

 

Ogłoszenia Duszpasterskie
XVI Niedziela Zwykła
22.07.2018 r.

 

W dzisiejszej Ewangelii widzimy ludzi podążających za Jezusem, aby słuchać Jego nauczania. Przychodzili ze wszystkich miast. Nie dawali nawet odpocząć Jezusowi i Apostołom. Również i my Go potrzebujemy. Ile w nas jest takiego głodu słuchania słów Jezusa i przebywania w Jego obecności?

1.Zapraszam do udziału w nieszporach niedzielnych o godz. 15.30.

2.Kolekta dzisiejsza jest przeznaczona na potrzeby parafii. Za złożone ofiary na ten cel oraz za wpłaty z deklaracji składam serdeczne Bóg zapłać.

3.Dziękuję osobom, które w minionym tygodniu sprzątały kościół oraz za ofiary przeznaczone na kwiaty. W tym tygodniu dyżur sprzątania wypada
na mieszkańców z ulic Sąsiedzkiej. Bóg zapłać panom za zamontowanie nowych lamp w kościele

4.W przyszłą niedzielę, 29 lipca, po każdej Mszy świętej odbędzie się uroczyste błogosławieństwo kierowców oraz ich pojazdów z okazji przypadającego
w środę wspomnienia św. Krzysztofa. Przy tej okazji, jak co roku, będzie można złożyć ofiarę na MIVA Polska, oraz Dzieło Misyjne Archidiecezji Katowickiej. Zebrane fundusze przeznaczone są na zakup środków transportu dla polskich misjonarzy.

5.Kolekta przyszłej niedzieli będzie przeznaczona na zakup opału.

6.Zachęcam do lektury i rozważania Pisma Świętego, a także książek o tematyce religijnej oraz prasy katolickiej, zwłaszcza „Gościa Niedzielnego” w którym in.:

obrazek z modlitwą kierowcy do św. Krzysztofa wakacyjna ewangelizacja, czyli jak dotrzeć do osób, które same być może nie przyszłyby do kościoła o istotnym wkładzie kardynała Karola Wojtyły w powstawanie papieskiej encykliki „Humanae vitae” 

Wszystkim życzę błogosławionego tygodnia oraz wytchnienia od trudów i ciężarów codzienności. Niech nam Pan Bóg obficie błogosławi.

Szczęść Boże!

 

 

 

Ogłoszenia Duszpasterskie
XV Niedziela Zwykła
15.07.2018 r.

 

Bóg wybrał nas przed założeniem świata. Nie jesteśmy dziełem przypadku, ale Jego kochanymi dziećmi. Choć wiele rzeczy się zmienia w naszym życiu i na całym świecie, jedna na pewno pozostaje niezmienna – Boża miłość. Ona stale towarzyszy nam w realizacji naszego powołania – na drodze do świętości.

1.Kolekta dzisiejsza jest przeznaczona na potrzeby parafii. Bóg zapłać za składane ofiary i wszystkie wpłaty z deklaracji.

2.Zapraszamy na nieszpory niedzielne o godz. 15.30.

3.Serdeczne Bóg zapłać osobom, które w minionym tygodniu posprzątały kościół i tym, które złożyły ofiarę na kwiaty. W tym tygodniu o posprzątanie kościoła prosimy mieszkańców z ulic Przytulnej i Romantycznej.

4.W tym tygodniu przypada trzeci piątek miesiąca. Po Mszy świętej nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego.

5.Kolekta przyszłej niedzieli będzie przeznaczona na potrzeby naszej parafii.

6.Organizujemy parafialną pielgrzymkę do Czech w dniach od 30 sierpnia do 2 września br. (czw.-niedz.). Szczegóły na plakatach w gablotkach. Zapisy w kancelarii parafialnej. Osoby, które gościły pielgrzymów z Czech i chcą pojechać na tę pielgrzymkę, proszone są o jak najszybsze potwierdzenie tego faktu w kancelarii parafialnej.

Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W najnowszym „Gościu Niedzielnym” m.in.:

o kulcie Najdroższej Krwi Chrystusa;

o szkaplerzu, który towarzyszył Janowi Pawłowi II do ostatnich chwil, a dla wielu katolików stał się stylem życia.

 

Wszystkim życzymy błogosławionej niedzieli. Wyjeżdżającym na wakacje i urlopy życzymy dobrej pogody i wypoczynku. Na nadchodzący tydzień niech nam wszystkim Pan Bóg błogosławi. Szczęść Boże!

 

 

Ogłoszenia Duszpasterskie
XIII Niedziela Zwykła
01.07.2018 r.

 

„Do nieśmiertelności Bóg stworzył człowieka” – przypomina dziś Księga Mądrości. Warto o tym pamiętać, kiedy każdego dnia stajemy przed różnymi problemami, które czasem wydają się nie do pokonania. Naszym celem jest życie z Bogiem w wieczności. Jednak On nie zostawia nas samych w naszej często trudnej codzienności, tak jak nie pozostał obojętnym na udrękę kobiety cierpiącej na krwotok, a także Jaira, ojca ciężko chorej córki. Jezus mówi: „Nie bój się, wierz tylko!”.

1.Zapraszamy na nieszpory niedzielne o godz. 15.30.

2.Kolekta dzisiejsza jest przeznaczona na Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Katowicach. Bóg zapłać za składane ofiary i wszystkie wpłaty z deklaracji.

3Serdeczne Bóg zapłać paniom z ul. Kopernika do nr 74 za sprzątanie kościoła i dar na kwiaty. W tym tygodniu dyżur sprzątania wypada na rodziny z ul. Kopernika do nr 117.

4.Serdeczne Bóg zapłać wszystkim osobom, które włączyły się w przygotowanie i prowadzenie 7. pieszej i autokarowej pielgrzymki na Jasną Góry. Bóg zapłać także wszystkim Pielgrzymom za to wspólne pielgrzymowanie i modlitwę.

5.W tym tygodniu przypadają I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca. Zapraszamy do sakramentów świętych.

6.Zachęcam do czytania prasy katolickiej. W najnowszym „Gościu Niedzielnym” znajdziemy m. in.:

-Pierwszy odcinek wakacyjnego cyklu "Na skraju Polski". O krainie pięknej jak z baśni, w której można sobie przypomnieć, co naprawdę znaczy słowo „odpoczynek”;

-Polacy coraz chętniej poświęcają urlop na letnie rekolekcje. „Gość Niedzielny” przedstawia kilka propozycji duchowych last minut;

-historia Dolores Hart, czyli o filmowej gwieździe, która porzuciła Hollywood i wstąpiła do klasztoru.

7.Kolekta przyszłej niedzieli będzie przeznaczona na potrzeby parafii.

8.W piątek 6 lipca przypada patronalne święto apostolstwa Chorych. W tym dniu odbędzie się pielgrzymka Apostolstwa Chorych na Jasna Górę.

9.Wszystkim życzymy błogosławionej niedzieli. Wyjeżdżającym na wakacyjny wypoczynek życzymy dobrej pogody i dobrego wypoczynku. Na nadchodzący tydzień niech nam Pan Bóg błogosławi.

Szczęść Boże.

 

 

Ogłoszenia Duszpasterskie
Niedziela – Uroczystość
Narodzenia Św. Jana Chrzciciela
24.06.2018 r.

 

Obchodzimy dziś uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela. Mogłoby się wydawać, że ten prorok, który poprzedził przyjście Mesjasza, ma się czym szczycić. Jego przyjście na świat związane było z niezwykłymi rzeczami, a on swoim nauczaniem zgromadził uczniów oraz przyciągał tłumy ludzi. Mógł się tym pysznić, a jednak powiedział: „Po mnie przyjdzie Ten, któremu nie jestem godny rozwiązać sandałów na nogach”. Jego słowa, działalność, życie nie były skoncentrowane na nim samym, ale na Chrystusie. I to jest właściwy kierunek dla nas.

1.Zapraszamy na nieszpory niedzielne o godz. 15.30.

2.Bóg zapłać za ofiary dziś składane przeznaczone na potrzeby parafii i wpłaty z deklaracji.

3.Serdeczne Bóg zapłać paniom z ul. Brzozowej z sprzątanie kościoła i dar na kwiaty. W tym tygodniu dyżur sprzątania wypada na rodziny z ul. Kopernika do nr 74.

4.Serdeczne Bóg zapłać wszystkim osobom które zaangażowały się w organizację i przygotowanie Festynu na Kopernika, Bóg zapłać tym którzy wsparli jego organizację materialnie lub przez dary rzeczowe.

5.W poniedziałek ze względu na wyjazd pielgrzymów do Częstochowy Msza św. jest rano o godz. 8.00 Wyjazd na Jasną Górę o godz. 10.00, zaś wyjazd z Częstochowy po Apelu Jasnogórskim około godz. 21.30.

6.W piątek obchodzimy Uroczystość Św. Apostołów Piotra i Pawła. Kolekta tej uroczystości to tzw. Świętopietrze i jest przeznaczona na potrzeby Stolicy Apostolskiej.

7.Kolekta w przyszłą niedzielę będzie przeznaczona na Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Katowicach.

8.Zachęcamy do lektury „Gościa Niedzielnego” w którym dziś m. in.:

-Często słyszymy, że młodzi nie szukają Boga. Warto jednak się zastanowić, czy to my, dorośli, w odpowiedni sposób pokazujemy im drogę do Chrystusa. Sposób wydaje się prosty.

-wkrótce będziemy mogli oglądać nową katolicką telewizję. Kiedy to nastąpi?

-jakich słów lekarz powinien unikać w kontakcie z pacjentem?

Wszystkim życzę błogosławionej niedzieli. Dzieciom, młodzieży, życzymy udanych wakacji, wyjeżdżającym na urlopy dobrego wypoczynku. Boże błogosławieństwo niech nam towarzyszy każdego dnia.

Szczęść Boże.

 

 

Ogłoszenia Duszpasterskie
XI Niedziela Zwykła
17.06.2018 r.

 

Królestwo Boże nie jest jakąś odległą abstrakcją. Bóg zasiał ziarno w naszym życiu. Możemy go nie widzieć, nie rozumieć, ale – jak podkreśla św. Paweł – „według wiary, a nie dzięki widzeniu postępujemy”. Przyjście na Mszę św., modlitwa, czynienie dobra to akty wiary. To dawanie możliwości wzrostu ziarna, rozkwitu Królestwa Bożego w naszej codzienności.

1.Dzisiejsza kolekta jest przeznaczona na potrzeby parafii. Serdeczne Bóg zapłać za składane ofiary i wpłaty z deklaracji.

2.Zapraszamy na Nieszpory niedzielne o godz. 15.30.

3.Serdeczne Bóg zapłać paniom z ul. Górnej i Stromej za sprzątanie kościoła i dar na kwiaty. W tym tygodniu dyżur sprzątania wypada na rodziny z ul. Brzozowej.

4.W poniedziałek po Mszy św. zapraszamy seniorów, ale nie tylko na spotkanie dotyczące przemocy ekonomicznej wobec osób starszych organizowane przez MOPS w Wodzisławiu Śl.

5.W środę o godz. 19.00 zapraszamy na modlitwę uwielbienia.

6.W czwartek o 17.30 zapraszamy dzieci i młodzież, nauczycieli i katechetów na Mszę św. w czasie której chcemy podziękować za mijający rok szkolny. Okazja do spowiedzi św. od. 16.45.

7.Zaleca się rodzicom wysyłającym dzieci na kolonie i obozy letnie, by kierowali do kierownictwa sformułowane na piśmie żądanie, aby ich dzieciom umożliwiono spełnienie praktyk religijnych, a szczególnie udział w niedzielnej Mszy św.

8.W sobotę o godz. 6.30 Msza św. w int. pielgrzymów wyruszających na pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę. Po Mszy św. wyjazd autokarów do Skarżyc.

9.Kolekta przyszłej niedzieli będzie przeznaczona na potrzeby parafii.

1oZachęcamy do lektury „Gościa Niedzielnego” w którym dziś m. in.:

O miejscu, które warto odwiedzić, aby nacieszyć oko i ducha. Bazylika Najświętszej Maryi Panny na Świętej Górze koło Gostynia, to obowiązkowy punkt na wakacyjnej mapie;

o kryzysie słowa drukowanego, czyli poważnym spadku wydawanych drukiem czasopism; ważny przykład, w jaki sposób głosiciele Jezusa mogą nas zabrać w fascynującą podróż po świecie wiary za pomocą narzędzi medialnych.

Polecamy także dla dzieci i młodzieży „małego Gościa” w którym; mundialowy hit – kolorowy terminarz z mistrzostw świata, czyli niezbędnik każdego kibica;

Polska jest Naj - propozycje miejsc, które warto odwiedzić w czasie wakacji

 

Wszystkim życzymy błogosławionej niedzieli. Boże błogosławieństwo niech nas prowadzi po naszych codziennych drogach.

Szczęść Boże.

 

 

 

Ogłoszenia Duszpasterskie
X Niedziela Zwykła
10.06.2018 r.

 

Bóg jest źródłem wszelkiego dobra. Troszczy się i kocha każdego z nas. On uczy, jak iść Jego drogą, najlepszą dla nas. Kiedy jednak sprzeciwiamy się Bogu i łamiemy Jego przykazania, pojawia się lęk. Tak jak Adam boimy się i ukrywamy swoje wnętrze przed Bogiem, innymi ludźmi, a nawet przed sobą samym. Pamiętajmy, że Bóg jest większy od naszych grzechów. Podczas Mszy św. wspólnie wyznajemy wiarę w Jego wszechmoc i dobroć. Możemy też osobiście w sercach, swoimi słowami, z wiarą zwrócić się do Boga.

1.Dzisiejsza kolekta jest przeznaczona na Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Bóg zapłać za złożone ofiary i wpłaty z deklaracji.

2.Zapraszamy o godz. 15.30 na nieszpory niedzielne.

3.Serdeczne Bóg rodzinom z ul. Gościnnej i Uśmiechu za sprzątanie kościoła i dar na kwiaty. W tym tygodniu dyżur sprzątania wypada na rodziny z ul. Górnej i Stromej.

4.W środę przypada kolejny Dzień Fatimski. O godz. 17.00 różaniec fatimski, potem Msza św. a po Mszy św. kolejna część nabożeństwa. Serdecznie zapraszamy. O godz. 19. 15 zapraszam na zebranie Parafialną Radę Duszpasterską oraz przedstawicieli Rady Dzielnicy Stare Miasto w celu omówienia przygotowań do Festynu Rodzinnego na Kopernika..

5.W piątek po Mszy św. nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego. Po nabożeństwie odbędzie się spotkanie przed pieszą pielgrzymką na Jasną Górę. Są jeszcze wolne miejsca na pielgrzymkę autokarem na Jasną Górę w poniedziałek 25 czerwca.

6.W sobotę 16 czerwca o godz. 14.00 rozpocznie się Festyn Rodzinny na Kopernika, organizowany przez Starostę Wodzisławskiego, ZPSWR, Radę Dzielnicy Stare Miasto i naszą parafię. Odbędzie się on na obiektach sportowych przy Szkole oraz na naszym ogrodzie. W programie m. in.: rozgrywki sportowe, mecz ministranci vs oldboye z Kopernika, gry i zabawy dla najmłodszych, dmuchańce, warsztaty plastyczne, możliwość zwiedzania Szkoły, wspólne grillowanie, grochówka i zabawa z DJ DARKIEM. Bardzo prosimy Panie o upieczenie ciast na ten festyn, tak jak to było na naszym pikniku w Boże Ciało.

7.Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W „Gościu Niedzielnym” dzisiaj m.in.:

Rodzina pod ochroną; w Niemczech wystarczy donos od sąsiadów, aby specjalnie powołany urząd wtargnął w nocy do domu i zabrał rodzicom ich dziecko. Czy mieszkające tam polskie rodziny mają się czego obawiać?;

refleksje po referendum – jak szybko Irlandia przestała być katolickim krajem?;

Papież Franciszek we wrześniu odwiedzi Litwę, Łotwę i Estonię. Czy w programie pielgrzymki znajdą się także polskie akcenty?

 

Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy błogosławionej niedzieli.

Szczęść Boże!

 

 

Ogłoszenia Duszpasterskie
IX Niedziela Zwykła
03.06.2018 r.

 

Niedziela to dzień poświęcony Panu Bogu. Tak jak co tydzień przyszliśmy na Mszę św., by oddać Bogu chwałę. Ale ten dzień jest również czasem naszego odpoczynku i o tym nie możemy zapominać. Kiedy zacierają się nam granice miedzy pracą a dniem wolnym i jeszcze w dodatku Pan Bóg schodzi na dalszy plan, stajemy się niewolnikami. Pan Bóg troszczy się o nas i wręcz nakazuje odpoczynek. zatrzymując się po całotygodniowej pracy, możemy lepiej zobaczyć dobro, którym nas Bóg obdarzył, i z wdzięcznością zwrócić się ku naszemu Stwórcy.

 

1.Kolekta dzisiejsza jest przeznaczona na archidiecezję. Bóg zapłać za złożone ofiary i wpłaty z deklaracji.

2.Zapraszamy na nieszpory niedzielne o 15.30.

3.Serdeczne Bóg zapłać paniom z ul. Gawędy za sprzątanie kościoła i dar na kwiaty. W tym tygodniu dyżur sprzątania przypada na rodziny z ul. Gościnnej
i Uśmiechu.

4.Wielkie Bóg zapłać wszystkim parafianom i gościom za piękne przeżycie Uroczystości Bożego Ciała. Bóg zapłać za wybudowanie ołtarzy, przygotowanie liturgii, rodzinom, które gościły pielgrzymów z Republiki Czeskiej, ks. Jarosławowi i ks. Tomaszowi za to, ze zechcieli wraz ze swymi parafianami być w naszej wspólnocie i świętować 20. lat od pierwszej procesji Bożego Ciała tu na Osiedlu Kopernika. Bóg zapłać Bractwu Górniczemu i Radzie Parafialnej za zorganizowanie i przygotowanie rodzinnego pikniku. Bóg zapłać wszystkim, którzy poprzez swoje zaangażowanie, pracę, poświęcony czas i talenty przyczynili się do tego, że mogliśmy się spotkać w tak wspaniałej atmosferze. Bóg zapłać tym którzy budowali ołtarze i nowożeńcom za kwiaty do kościoła.

5.W I czwartek miesiąca zapraszamy młodzież na Msze św. o godz. 17.30.

6.W piątek przypada Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.

7.W sobotę o godz. 8.00 odwiedziny chorych i starszych parafian z posługa sakramentalną. Zgłoszenia jak zwykle w kancelarii lub telefonicznie.

8.Kolekta przyszłej niedziel będzie na Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

9.Dzisiaj w „Gościu Niedzielnym:

Niekochana miłość, czyli o tajemnicy Serca Jezusa,

kolejna odsłona cyklu Ojcowie Niepodległości – tym razem sylwetka Wincentego Witosa;

o ponurym obrazie polskich szpitali, który wyłania się z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli.

Wszystkim uczestnikom Eucharystii życzymy radosnego przeżywania niedzieli i dobrego wypoczynku. Na nowy tydzień naszej pracy niech nam Pan Bóg
obficie błogosławi.

 

 

 

Ogłoszenia Duszpasterskie
Uroczystość Najświętszej Trójcy
27.05.2018 r.

Obchodzimy dziś Uroczystość Trójcy Świętej. „W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego” – tak rozpoczynamy dzień oraz modlitwę. Kiedy czynimy znak krzyża, stajemy w obecności Boga i wyznajemy naszą wiarę. Te słowa zostały również wypowiedziane nad każdym z nas przy chrzcie. Nasze chrześcijańskie życie jest wręcz zanurzone w tajemnicy Trójcy Świętej. Świadomie i z otwartym sercem oddawajmy chwałę Bogu Jedynemu w trzech Osobach.

 

1.Serdeczne Bóg zapłać paniom z ul. Ciekawej i Sobótki za sprzątanie kościoła i dar na kwiaty. W tym tygodniu dyżur sprzątania przypada na rodziny z ul. Gawędy.

2.Serdeczne Bóg zapłać za ofiary złożone na potrzeby parafii i wpłaty z deklaracji.

3.W poniedziałek o godz. 19.00 odbędzie się spotkanie przedstawicieli rodzin przyjmujących pielgrzymów z Czech. Brakuje jeszcze miejsc dla ugoszczenia 14 osób.

4.W tym roku przypada 20. rocznica pierwszej procesji Bożego Ciała, która odbyła się na Osiedlu Kopernika i stanowiła impuls do rozpoczęcia budowy kaplicy i tworzenia naszej parafii. Będziemy gościć w naszej parafii pielgrzymów z Republiki Czeskiej, którzy pragną z nami przeżywać Boże Ciało i dziękować Chrystusowi za Jego stałą obecność pośród nas, a także za naszą parafię. Uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem ulicami parafii rozpocznie się po Mszy św. koncelebrowanej o godz. 8.30. Nie będzie Mszy św. po procesji. Wieczorna Msza św. o godz. 16.00. Zapraszamy górników do niesienia baldachimu, dziewczynki do sypania kwiatów i wszystkich parafian do licznego udziału w procesji Bożego Ciała. Po wieczornej Mszy św. Bractwo Górnicze i Parafialna Rada Duszpasterska zapraszają na piknik rodzinny w czasie którego będzie koncert Dziecięco – Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Sanktuarium św. Floriana w Chorzowie, wystąpi zespół Spoko Babki ze Skrzyszowa, będzie śpiew i zabawa, a dla dzieci bezpłatne dmuchane zjeżdżalnie. Bardzo prosimy panie o upieczenie ciasta, zaś o resztę produktów zatroszczą się organizatorzy. W oktawie Uroczystości Bożego Ciała po Mszach św. nabożeństwo eucharystyczne i procesja z Najświętszym Sakramentem dookoła kościoła.

5.W tym tygodniu przypadają I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca. Dzieci zapraszam w piątek na Mszę św. szkolną.

6.W przyszłą niedzielę odbędzie się w naszym mieście Marsz Dla Życia i Rodziny, który wyruszy z kościoła WNMP o godz. 12.30. Hasłem tegorocznego marszu są słowa POLSKA RODZINĄ SILNA. Zachęcamy do licznego udziału całymi rodzinami w tym wydarzeniu.

7.Kolekta przyszłej niedzieli będzie  na potrzeby archidiecezji.

8.Zachęcamy do lektury „Gościa Niedzielnego”, w którym znajdziemy m. in.:

Miej odwagę oddawać Mu chwałę – O Eucharystii, która nie powinna spowszednieć, ale mocno trwać jako NAJŚWIĘTSZY Sakrament. Przypominamy sobie o tym szczególnie w czasie Święta Bożego Ciała;

rozmowa z kardynałem Zenonem Grocholewskim o relacji między sprawiedliwością i miłością; o tym jak ks. Robert Wallach ze Skrzyszowa w 1945 ratował Najświętszy Sakrament przed profanacją, opowiada Józef Oślizło, który towarzyszył wtedy proboszczowi.

Wszystkim życzę błogosławionej niedzieli i dobrego wypoczynku. Boże błogosławieństwo niech nas umacnia w naszym codziennym życiu na wzór Trójcy Świętej.

Szczęść Boże!

 

 

 

 Ogłoszenia Duszpasterskie
Uroczystość Zesłania Ducha Świętego
20.05.2018 r.

„Przyjdź, Duchu Święty, napełnij serca swoich wiernych i zapal w nich ogień swojej miłości” – wołamy dziś w uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Niech to będzie autentyczne wezwanie każdego z nas. Przyjście Ducha Świętego nie dokonało się tylko w czasach pierwszych chrześcijan. Również i dzisiaj możemy otrzymać dary Ducha Świętego. A owocem Ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność i opanowanie, o czym przekonuje nas św. Paweł.

1.Serdecznie witamy wśród nas ks. Adama Skutelę. Bóg zapłać Mu za obecność i Jego posługę głoszenia Słowa Bożego. Witam wszystkich Parafian i miłych Gości na naszej uroczystości odpustowej.

2.W dniu dzisiejszym wierni mogą zyskać odpust zupełny nawiedzając naszą świątynię lub odmawiając publicznie hymn „Przybądź Duchu Stworzycielu” oraz spełniając przy tym zwykle warunki odpustu.

3.Serdeczne zapraszamy na nieszpory odpustowe o godz. 15.30.

4.Bóg zapłać Paniom z ul. Wymarzonej i Rodzinnej za sprzątanie kościoła i dar na kwiaty. W tym tygodniu dyżur sprzątania wypada na rodziny z ul. Ciekawej i Sobótki. Bóg zapłać pocztom sztandarowym, górnikom niosącym baldachim oraz dzieciom sypiącym kwiaty za uświetnienie naszego Odpustu. Serdeczne Bóg zapłać
za wpłaty z deklaracji i składane dziś ofiary, to tzw. kolekta powinowata.

5.W poniedziałek obchodzimy święto NMP Matki Kościoła – drugi dzień Zielonych Świąt. Msze św. o godz. 8.00 i o godz. 17.30. Po rannej Mszy św. serdecznie zapraszamy naszych Seniorów na spotkanie przy stole w salce na probostwie, a po wieczornej Mszy św. Radę Gospodarczą i budowniczych kościoła.

6.Od poniedziałku rozpoczyna się Okres Zwykły roku liturgicznego.

7.Osoby zapisane na weekendowe rekolekcje w Szczyrku oraz inne, które chciałyby dołączyć do tej grupy, zapraszamy na spotkanie organizacyjne w piątek po Mszy wieczornej.

8.W przyszłą niedzielę obchodzimy Uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Kończy się okres spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej. Kolekta będzie na potrzeby parafii.

9.Wyjazd pielgrzymów do Piekar o godz. 6.45 z parkingu przed kościołem.

10Zachęcamy do lektury „Gościa Niedzielnego”, w którym dziś m. in.:

Dokąd zmierza Europaczyli o powrocie do pogaństwa i człowieku, który nie jest Bogiem;

jesteśmy już po kilku niedzielach bez handlu. Jak Polacy oceniają tę zmianę?;

rozmowa z o. Maciejem Szczęsnym m.in. o tym, że Bóg kocha również grzeszników,

zaś w „Małym Gościu”: MISTRZOWSKI dodatek a w nim wszystko o mundialu 2018; jak zostać mistrzem w życiu? Podpowiada o. Leon Knabit.

 

Wszystkim Parafianom i miłym Gościom życzę radosnego przeżywania dzisiejszej Uroczystości i obfitych darów Ducha Świętego.

Szczęść Boże.

 

 

 

Ogłoszenia Duszpasterskie
Niedziela - Uroczystość
Wniebowstąpienia Pańskiego
13.05.2018 r.

Obchodzimy dziś uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Chrystus został wzięty do nieba, ale to nie oznacza, że nas opuścił. Jezus powiedział: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!”. On zapowiedział, że będzie z nami każdego dnia, że będzie potwierdzał głoszoną naukę znakami. Nie wystarczy przypominać sobie o Bogu w niedzielę. Naszą nadzieją jest Chrystus. Podzielmy się z innymi Dobrą Nowiną przez świadectwo codziennego życia.

1.Zapraszamy na nabożeństwo fatimskie o 17.00.

2.Bóg zapłać za składane dziś ofiary przeznaczone na zapłacenie tynkowania probostwa i wpłaty z deklaracji.

3.Bóg zapłać rodzinom z ul Szczęśliwej za sprzątanie kościoła i dar na kwiaty. W tym tygodniu dyżur sprzątania wypada na rodziny z ul. Wymarzonej i Rodzinnej. Bóg zapłać paniom za wyplewienie zieleńców przy kościele i probostwie.

4.W niedzielę 27 maja odbędzie się pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do MB Piekarskiej. Po Mszach św. w zakrystii można się zapisać na wyjazd autokarem na tę Pielgrzymkę.

5.W środę o godz. 19.00 serdecznie zapraszamy na modlitwę uwielbienia.

6.Za tydzień Uroczystość Zesłania Ducha Świętego – nasz Odpust parafialny. Zapraszam wszystkich do radosnego przeżywania tej Uroczystości. Suma odpustowa o godz. 10.30. Kazanie w czasie Odpustu wygłosi ks. Adam Skutela – duszpasterz w Gorzycach. Górników w strojach galowych zapraszam do sztandaru i do niesienia baldachimu w czasie procesji po sumie, a dziewczynki do sypania kwiatów.

7.Procesja w uroczystość Bożego Ciała, która przypada 31 maja pójdzie ul. Kopernika, Rodzinną, Sąsiedzką, Syrokomli i Kopernika. Ołtarz I przy ul. Kopernika 128 buduje Bractwo Górnicze, II przy na skrzyżowaniu ul. Rodzinnej i Sąsiedzkiej młodzież, szczególnie zapraszam bierzmowańców, III na skrzyżowaniu ul. Sąsiedzkiej i Syrokomli buduje Żywy Różaniec, IV przy przy krzyżu na ul. Kopernika buduje Oaza Rodzin i mieszkańcy. Spotkanie osób odpowiedzialnych w poniedziałek po wieczornej Mszy św.

8.W piątek po wieczornej Mszy św. zapraszam na spotkanie Parafialną Radę Duszpasterską.

9.W sobotę rozpocznie się XI Metropolitalne Święto Rodziny obchodzone pod hasłem „Rodzina- Radość Miłość”. W niedzielę w czasie Mszy św. o godz. 12.00 w katowickiej katedrze będzie odnowienie małżeńskich ślubowań przez małżonków przeżywających w tym roku swoje jubileusze.

10.Zachęcam do lektury prasy katolickiej. W „Gościu Niedzielnym” dziś m. in.:

- o wniebowstąpieniu Jezusa Chrystusa – niebo to „Ktoś”, a nie „coś”

- o klasztornym skryptorium w Tyńcu

- o dzieciach, które żyją, choć nie dawano im na to szans

Wszystkim życzę błogosławionej niedzieli. Chciejmy trwać na wzór Apostołów wraz z Maryją na modlitwie w oczekiwaniu na Uroczystość Zesłania Ducha Świętego.

Szczęść Boże.

 

 

Ogłoszenia Duszpasterskie
VI Niedziela Wielkanocna
06.05.2018 r.

 

Przez Ewangelię Bóg mówi do każdego z nas: kocham cię – „Jak Mnie umiłował Ojciec, tak i Ja was umiłowałem”. Czy możemy pozostać obojętni, kiedy słyszymy zapewnienie o miłości? Ta miłość nie jest abstrakcyjna, ale rzeczywista. Jej potwierdzenie możemy zobaczyć każdego dnia w naszym życiu oraz wspominając śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Jesteśmy wezwani do tej miłości – to przybliży nas do Boga, do drugiego człowieka i przemieni nasze życie.

1.Zapraszamy na nabożeństwo majowe o godz. 15.30.

2.Bóg zapłać za ofiary dziś składane na potrzeby parafii i wpłaty z deklaracji.

3.Bóg zapłać paniom z ul. Syrokomli za sprzątanie kościoła i dar na kwiaty. W tym tygodniu dyżur sprzątania przypada na rodziny z ul. Szczęśliwej.

4.W poniedziałek, wtorek i środę przypadają Dni Krzyżowe – dni modlitw o urodzaje i o błogosławieństwo Boże w każdej ludzkiej pracy. W poniedziałek o 17.00 gromadzimy się przy Krzyżu na ul. Kopernika, we wtorek o 17.00 przy Krzyżu misyjnym przed kościołem, w środę o 17.00 przy Krzyżu na ul. Jastrzębskiej. Po modlitwie przy krzyżach udamy się w procesji do kościoła na Mszę św.

5.W piątek o godz. 19.00 zapraszamy na Mszę św. z modlitwą o uzdrowienie, której będzie przewodniczył Ojciec Bogdan Kocańda z Rychwałdu.

6.Od piątku rozpoczynamy Nowennę przed Uroczystością Zesłania Ducha Św., która ma nas przygotować do naszego Odpustu, który przypada 20 maja.

7.W przyszłą niedzielę obchodzimy Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Kolekta będzie przeznaczona na zapłacenia tynkowania probostwa.

8.W sobotę o godz. 8.00 odwiedziny chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną. Zgłoszenia w kancelarii lub telefonicznie.

9.Zachęcamy do lektury „Gościa Niedzielnego” w którym warto przeczytać:

-Mnóstwo pytań, jeszcze więcej łez i poczucie absurdu - o najsmutniejszym wyroku ostatnich lat i o bezbronnej istocie, chłopczyku Alfiem, którego historia zjednoczyła w modlitwie ludzi na całym świecie;

-„nie o prezenty tu chodzi”. Znane osoby opowiadają jak przygotowywały swoje dzieci do Pierwszej Komunii Świętej;

-w ramach rozpoczynającego się w „Gościu” cyklu, „Ojcowie Niepodległości”, prezentowana jest postać Wojciecha Korfantego.

 

Wszystkim życzę błogosławionej niedzieli. Boże błogosławieństwo niech nam towarzyszy w naszym codziennym trwaniu w miłości do Boga i ludzi.


Szczęść Boże.

 

 

 

 

 

 

Ogłoszenia Duszpasterskie
V Niedziela Wielkanocna
29.04.2018 r.

Jezus mówi do nas: „Trwajcie we Mnie, a Ja w was trwać będę”. Co znaczy trwać w Chrystusie? Św. Jan pisze o wypełnianiu Bożych przykazań, a nade wszystko o miłości wzajemnej, za którą stoją konkretne czyny. W dzisiejszej Ewangelii Jezus wyjaśnia, że jest krzewem winnym, a my latoroślami. Jeśli jesteśmy zakorzenieni w Chrystusie, wydajemy dobre owoce.

1.Dziś obchodzimy dzień męczeństwa duchowieństwa polskiego.

2.Zapraszamy na nieszpory niedzielne o godz. 15.30.

3.Bóg zapłać za wszystkie składane dziś ofiary przeznaczone na Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Katowicach. i wpłaty z deklaracji.

4.Bóg zapłać paniom z ul. Sąsiedzkiej za sprzątanie kościoła i dar na kwiaty.
W tym tygodniu dyżur sprzątania wypada na rodziny z ul. Syrokomli.

5.Od wtorku 1 maja zapraszamy na nabożeństwa majowe – we wtorki o godz. 7.30, w pozostałe dni powszednie o godz. 17.00, a w niedziele i uroczystości o godz. 15.30.

6.W czwartek 3 maja obchodzimy Uroczystość NMP Królowej Polski. Msze święte jak w niedziele.

7.W tym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca. W piątek zapraszamy dzieci zapraszamy na Mszę św. szkolną.

8.W związku z przyjazdem pielgrzymów z Czech do naszej parafii w dniach od 30 maja do 1 czerwca, zwracamy się z prośbą o przyjęcie ich w swoich domach. Brakuje jeszcze dziewięć rodzin.

9.Są jeszcze wolne miejsca na rekolekcje weekendowe w Szczyrku Czyrnej, które odbędą się w dniach od 8 do 10 czerwca. Koszt 130 zł od osoby.

10.W piętek 20.04. odbyło się spotkanie Bractwa Górniczego w czasie którego wybrano nowego skarbnika którym został pan Zbigniew Ogon u którego członkowie mogą uregulować zaległe składki.  Bractwo pragnie zorganizować wyjazd na pielgrzymkę mężczyzn i młodzieńców do Piekar 27.05. Prosimy o zgłaszanie chęci wyjazdu po Mszach św. lub w kancelarii, tak aby było wiadomo czy zamawiać autobus lub połączyć się z pielgrzymami z innej parafii.

11.Trwają zapisy na pieszą i autokarową pielgrzymkę na Jasną Górę.

12.Kolekta przyszłej niedzieli będzie przeznaczona na potrzeby parafii.

Zachęcam do czytania prasy katolickiej. Polecamy „Gościa Niedzielnego” w którym przeczytamy m. in.: o nowej błogosławionej – Hannie Chrzanowskiej, pielęgniarce, która zdrowych uczyła odpowiedzialności, a chorych wyciągała z czterech ścian beznadziei; rozmowa z nowym prezydentem Europejskiego Forum Nauczania Religii w Szkołach, ks. Romanem Buchtą, m. in. o bierzmowaniu, które nie jest duchową maturą; o dylematach rodziców broniących prawa do wychowania swoich dzieci.

Wszystkim życzę błogosławionej niedzieli. Boże błogosławieństwo niech nas umacnia w naszym trwaniu w Chrystusie Winnym Krzewie.

Szczęść Boże.

 

 

 

 

Ogłoszenia Duszpasterskie
IV Niedziela Wielkanocna
22.04.2018 r. 

„Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi, i rzeczywiście nimi jesteśmy” – usłyszymy dziś słowa św. Jana, a Jezus mówi, że jest Dobrym Pasterzem. Bóg zapewnia o swojej miłości i opiece. On nas prowadzi do życia wiecznego. W tę kolejną niedzielę wielkanocną odpowiedzmy sobie na pytanie, na ile chcemy podążać za Jezusem i czym właściwie jest dla nas cel, do którego nasz Dobry Pasterz nas prowadzi.

1.Dziś przeżywamy Niedzielę Dobrego Pasterza – dzień modlitw za powołanych i o nowe powołania kapłańskie, misyjne i zakonne.

2.Serdeczne Bóg zapłać za ofiary dziś złożone na wykonanie elewacji probostwa i wpłaty z deklaracji.

3.Serdeczne Bóg zapłać rodzinom z ul. Przytulnej i Romantycznej za sprzątanie kościoła i dar na kwiaty. W tym tygodniu dyżur sprzątania wypada na mieszkańców

z ul. Sąsiedzkiej. Bóg zapłać nowożeńcom za kwiaty do kościoła. Bóg zapłać za rozebranie dekoracji świątecznych. Bóg zapłać wszystkim osobom, które pomogły w przygotowaniu młodzieży do przyjęcia sakramentu bierzmowania oraz przygotowały tę uroczystą liturgię.

4.W środę przypada święto św. Marka, Ewangelisty. Po Mszy św. modlitwa o urodzaje i błogosławieństwo Boże w ludzkiej pracy przy krzyżu za probostwem.

5.W tym tygodniu przypadają kwartalne dni modlitw o powołania do służby w Kościele.

6.W piątek po wieczornej Mszy św. zapraszamy na spotkanie członków Parafialnej Rady Duszpasterskiej.

7.Kolekta przyszłej niedzieli będzie przeznaczona na Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Katowicach.

8.W dniach od 23 – 26 czerwca do odbędzie się piesza pielgrzymkę na Jasną Górę Szlakiem Orlich Gniazd.  Zachęcamy do licznego udziału zwłaszcza młodzież, która przyjęła sakrament bierzmowania. Zapisy w kancelarii parafialnej. Koszt pielgrzymki tak jak w ubiegłym roku 110 zł dorośli, dzieci i młodzież 100 zł.

9.Polecamy „Gościa Niedzielnego” w którym dziś m.in.:

-Bezpłatny dodatek – adhortacja apostolska papieża Franciszka „Gaudete et exultate” – o świętości w świecie współczesnym.

-czy Duch Święty może zmieniać Tradycję w Kościele?

-czego nie wiemy o zbrodni katyńskiej?

-Dla dzieci i młodzieży polecamy nowy numer „Małego Gościa” 

Życzymy wszystkim parafianom i miłym gościom błogosławionej niedzieli. Niech Chrystus Dobry Pasterz nas prowadzi  i nam błogosławi.

Szczęść Boże.

 

 

 

Ogłoszenia Duszpasterskie
III Niedziela Wielkanocna
15.04.2018 r.

 

Dziś po raz kolejny słyszymy w Ewangelii świadectwo o spotkaniu zmartwychwstałego Chrystusa. Jezus jest obecny również we współczesnych czasach. Św. Jan nas poucza: „Po tym zaś poznajemy, że Go znamy, jeżeli zachowujemy Jego przykazania”. Jeśli zaprosiliśmy żyjącego Jezusa do swojego życia, przestrzegamy Jego naukę. A największym przykazaniem jest miłość. Ile wielkanocnej radości i nadziei na nasze zmartwychwstanie jest w naszej codzienności?

1.Dziś rozpoczynamy Ogólnopolski Tydzień Biblijny. Zachęcamy wiernych do częstej lektury Pisma Świętego.

2.Zapraszamy na nieszpory niedzielne o godz. 15.30.

3.Bóg zapłać za składane ofiary przeznaczone na potrzeby parafii i wpłaty z deklaracji.

4.Serdeczne Bóg zapłać rodzinom z ul. Kopernika do 164, Jastrzębskiej i Brackiej za sprzątanie kościoła i dar na kwiaty. W tym tygodniu dyżur sprzątania wypada na rodziny z ul. Przytulnej i Romantycznej.

5.W poniedziałek w czasie Mszy św. o godz. 17.30 młodzież z parafii MB Częstochowskiej, św. Wawrzyńca, ze Szkoły Specjalnej i z naszej parafii przyjmie z rąk Arcybiskupa Wiktora Skworca sakrament Bierzmowania. Kolekta zebrana w czasie tej Mszy św. będzie przeznaczona na Fundusz Stypendialny im. Bł. Ks. Emila Szramka. Polecamy te młodzież modlitwie Parafian.

6.W środę o godz. 19.00 zapraszamy na modlitwę uwielbienia przed Najświętszym Sakramentem.

7.W piątek po Mszy św. nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego.

8.W piątek o godz. 18.30 zapraszamy na spotkanie członków Bractwa Górniczego. Jest wiele spraw do omówienia i przygotowania. Zapraszamy szczególnie młodych, którzy podjęli pracę w górnictwie do zaangażowania się w działalność Bractwa.

9.Za tydzień Niedziela Dobrego Pasterza – Światowy Dzień Modlitw o Powołania. Kolekta będzie przeznaczona na wykonanie elewacji probostwa.

10.Zachęcamy do lektury „Gościa Niedzielnego” w którym dziś m. in. :

- Aż 9 męczenników w ciągu 22 lat doczekała się Francja, kraj, który – według powszechnej opinii, już dawno dokonał radosnej i nieodwołalnej apostazji. Przypadek?

- Dzisiejsze Narodowe Czytanie Pisma Świętego koncentruje się na Liście do Rzymian. Co św. Paweł chciał nam przekazać ? 

Za tydzień w „Gościu Niedzielnym” dodatek – adhortacja apostolska papieża Franciszka „Gaudete et exultate” – o świętości w świecie współczesnym.

 

Wszystkim życzymy błogosławionej niedzieli. Spotkaliśmy się ze Zmartwychwstałym Chrystusem na łamaniu chleba. Niech On towarzyszy nam na drogach
 naszej codzienności.

Szczęść Boże.

 

 

 

 Ogłoszenia Duszpasterskie
Niedziela Miłosierdzia Bożego
08.04.2018 r.

 

Obchodzimy dziś Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Niewątpliwie każdy z nas potrzebuje Bożego miłosierdzia, choć może nie zawsze mamy tego świadomość. Św. Tomasz w dzisiejszej Ewangelii mówi do Jezusa: „Pan mój i Bóg mój!”, a Jezus zwraca uwagę, jak ważna jest wiara. My też wielokrotnie podczas Mszy św. wyznajemy w Jezusie naszego Pana i Boga. Niech nasza modlitwa będzie wypowiadana z wiarą i ufnością w Boże miłosierdzie.

1.W dzisiejszą niedzielę rozpoczynamy Tydzień Miłosierdzia. Dziś odbywa się liczenie wiernych uczestniczących we Mszach św.

2.Serdecznie zapraszam o godz. 15.30 na nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego.

3.Kolekta dzisiejsza jest przeznaczona na Caritas archidiecezji , przed kościołem zbiórka na finansowanie inicjatywy „Śląskie – dzieciom z Aleppo”. Bóg zapłać za wszystkie ofiary.

4.Serdeczne Bóg zapłać paniom z ul. Kopernika do nr 117 sprzątanie kościoła i dar na kwiaty. W tym tygodniu dyżur sprzątania wypada na rodziny z ul. Kopernika do na 164, jastrzębskiej i Brackiej.

5.W poniedziałek obchodzimy przeniesioną z 25 marca Uroczystość Zawistowania Pańskiego. Jest to dzień świętości życia, w którym modlimy się za dzieci poczęte, a nienarodzone. W tym dniu można tez podjąć Duchową Adopcję Dziecka Poczętego.

6.W czwartek odbyła się Msza św. dla młodzieży i spotkanie kandydatów do bierzmowania. Mniej niż połowa tej młodzieży była na Mszy św. i spotkaniu. W poniedziałek o godz. 18.30 odbędzie się spotkanie kandydatów do bierzmowania. Obecność jest obowiązkowa. Jeśli kogoś nie będzie, za wyjątkiem sytuacji choroby, to znaczy, że ta osoba nie przystąpi w tym roku do sakramentu bierzmowania. Kolejne spotkania i próby w piątek o godz.19.00 i sobotę o godz. 9.00. Na próbie w sobotę będzie też młodzież z parafii MB Częstochowskiej, św. Wawrzyńca i Szkoły Specjalnej.

7.Zachęcam do lektury „Gościa Niedzielnego” w którym dziś m. in.:

-„Jezu, ufam Tobie”. Te trzy słowa są kluczem do Bożego Miłosierdzia. Co dokładnie znaczą i jak je wprowadzić do naszego życia w czasach, w których tak wiele wokół nas nieufności.

-jakie konsekwencje dla kościoła będzie miało wprowadzenie nowych regulacji dotyczących ochrony danych osobowych?

-„Gość Niedzielny” odwiedził plan zdjęciowy jednej z najgłośniejszych polskich produkcji ostatnich lat -  „Korony królów”.

Przyszłą niedzielę będziemy obchodzić jako Niedzielę Biblijną, która rozpoczyna Ogólnopolski Tydzień Biblijny. Kolekta będzie przeznaczona na potrzeby parafii.

Wszystkim życzę dobrego niedzielnego wypoczynku. Niech Boże błogosławieństwo będzie dla nas zadatkiem Bożego Miłosierdzia.

Szczęść Boże.

 

 

 

Ogłoszenia Duszpasterskie
Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego
01.04. 2018 r.

 

Chrystus zmartwychwstał! Pokonał śmierć i jest z nami. Obchodząc Święta Wielkanocy, pomyślmy również o naszym zmartwychwstaniu. Niech spojrzenie na pusty grób pomoże nam uwierzyć, jak apostołom w dzisiejszej Ewangelii. Zwróćmy z nadzieją nasze serca ku Bogu, abyśmy mogli dostąpić życia wiecznego.

1.     Zapraszamy dziś na uroczyste nieszpory świąteczne o godz. 15.30.

2.     Serdeczne Bóg zapłać wszystkim za liczny i pełen zaangażowania udział w liturgii Świętego Triduum Paschalnego. Bóg zapłać za wykonanie Ciemnicy i Bożego Grobu i dekoracji kościoła. Bóg zapłać wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie liturgii tych dni, lektorom, kantorom, ministrantom, kościelnym, organistom,  członkom Żywego Różańca, Scholii, pocztom sztandarowym, górnikom niosącym baldachim. Bóg zapłać za poprowadzenie Drogi Krzyżowej dla dzieci  i dorosłych. Bóg zapłać p. Rafałowi za wykonanie zamykanego konfesjonału.

3.     Kolekta dzisiejsza to tzw. kolekta powinwata. Bóg zapłać za wszystkie ofiary.

4.     Bóg zapłać rodzinom z ul. Kopernika do nr 74 za sprzątanie kościoła i dar na kwiaty. W tym tygodniu dyżur sprzątania przypada na rodziny z ul. Kopernika do nr 117.

5.     Jutro w poniedziałek Wielkanocny Msze św. tak jak w niedzielę. Kolekta będzie przeznaczona na Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego i Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II.

6.     W czwartek o godz. 17.30 Msza św. dla młodzieży. Po Mszy św. spotkanie dla kandydatów do bierzmowania.

7.     W tym tygodniu obchodzimy I czwartek, I piątek i I sobotę miesiąca. Dzieci zapraszamy w piątek o 17.30 na Mszę św. szkolną.

8.     Przyszłą niedzielę, II Wielkanocną, obchodzimy jako Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Rozpoczyna się tydzień Miłosierdzia. Kolekta będzie przeznaczona na Caritas archidiecezji, zaś przed kościołem zbiórka na finansowanie inicjatywy „Śląskie – dzieciom z Aleppo”. W tym dniu odbywa się liczenie wiernych.

9.     Zachęcam do lektury „Gościa Niedzielnego” w którym dziś m. in.:

• Droga do Emaus jako dziewięć stacji drogi „po-krzyżowej” – Jezus leczy serca i przywraca nadzieję.

• w drodze do relacji z Bogiem – między rozumem i wiarą. Specjaliści od dowodzenia w sądach, najwybitniejsi prawnicy świata mówią o tym, jak bardzo wiarygodne są

świadectwa o cudach,

• o mniszkach kamedułkach, które żyją w cichym szczęściu. „Gość” został zaproszony za klauzurę klasztoru.

 

Z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego pragniemy  złożyć wszystkim parafianom
i miłym gościom serdeczne życzenia, by Zmartwychwstały Pan przepełniał życie radością, pokojem, a moc płynącą z poranka Wielkanocnego,  niech napełnia serca nadzieją i pewnością Bożej obietnicy, POKÓJ WAM ­– rzecze Chrystus.

 Amen – niech się stanie!

 

 

 

Ogłoszenia Duszpasterskie

Niedziela Palmowa

25.03.2018 r. 

 

Trzymamy palmy w ręku i słuchamy, jak uroczyście witano Jezusa przy wjeździe do Jerozolimy. Dzisiaj jednak usłyszymy też opis męki naszego Zbawiciela. Chrystus cierpiący, poniżany umiera na krzyżu. Za nas. W ciszy i skupieniu towarzyszmy Jezusowi w Jego bolesnej drodze. Bądźmy przy Nim naszymi myślami i sercem. On jest naszym Królem i Wybawicielem.

1.Bóg zapłać za składane dziś ofiary przeznaczone na potrzeby parafii wpłaty z deklaracji.

2.Zapraszamy na Nabożeństwo Gorzkich Żali i na kazanie pasyjne o godz. 15.15.

3.Dzieci, młodzież wraz z nauczycielami oraz właściciele piekarni Sobala przygotowali kiermasz świąteczny. Przy ozdobach i barankach nie ma cen, ofiara jest dowolna, zaś dochód z kiermaszu jest na cele charytatywne. Bóg zapłać za tę inicjatywę.

4.W środę o godz. 7.45 przedświąteczne odwiedziny chorych i starszych parafian. Zgłoszenia w kancelarii lub telefonicznie.

5.Serdeczne Bóg zapłać paniom z ul. Brzozowej za sprzątanie kościoła i dar na kwiaty, a także paniom i panom, którzy umyli lampy, okna, witraże oraz zrobili przedświąteczne porządki w kościele. W tym tygodniu dyżur sprzątania przypada na rodziny z ul. Kopernika do nr 74.

6.W środę o godz. 18.15 spotkanie kandydatów do bierzmowania. Kandydaci do bierzmowania powinni wziąć udział w całym Triduum Paschalnym. Proszę rodziców o przypominanie młodzieży o tym obowiązku, a najlepiej gdyby całe rodziny chciały uczestniczyć w liturgii Świętego Triduum Paschalnego.

7.Ceremonie Wielkiego Tygodnia rozpoczynamy od uroczystej Mszy Wieczerzy Pańskiej 
w Wielki Czwartek o godz. 18.00
potem adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy do godz. 21.00.

8.W Wielki Piątek Droga Krzyżowa dla dzieci o godz. 9.00 i o 17.15 dla dorosłych. Ceremonie Wielkiego Piątku o godz. 18.00, potem adoracja Pana Jezusa w Grobie i adoracja Krzyża do godz. 21.00. Przypominamy, że w Wielki Piątek obowiązuje post ścisły.

9.W Wielką Sobotę adoracja Pana Jezusa w Grobie i adoracja Krzyża od godz. 7.30. Święcenie potraw o godz. 10.00, 11.00, 15.00Ceremonie Wigilii Paschalnej rozpoczniemy o godz. 20.00. Po Mszy uroczysta procesja rezurekcyjna dookoła kościoła. Na ceremonie Wielkiej Soboty prosimy przynieść świece i wodę do poświęcenia. Zachęcamy do zachowania postu jakościowego, aż do ceremonii wieczornych.

10.Ofiary składane przy adoracji Krzyża są przeznaczone na Boży Grób i Chrześcijan w Ziemi Świętej.

11.W Wielki Piątek i Wielką Sobotę o godz. 8.00 zapraszamy na Ciemną Jutrznię – modlitwę brewiarzową.

12.Okazja do spowiedzi dla dorosłych i młodzieży codziennie przed Mszą św.,a ponadto w Wielką Środę 0d 19.00 – 21.00, Wielki Czwartek od 16.00 – 17.45. W Wielki Piątek od 7.30 – 10.00, od 16.30 – 17.45 i od 19.30 – 21.00. W Wielką Sobotę od 7.30 – 10.00 i od 16.00 – 19.00. Uwaga dzieci! Dzieci zapraszamy do skorzystania z sakramentu pojednania w piątek rano przed Drogą Krzyżową.

13.Zachęcamy do lektury „Gościa Niedzielnego” w którym dziś m.in.: Co to jest Triduum Paschalne oraz jak je owocnie przeżyć, dodatek – obrazek z wyjątkową modlitwą o. Pio,jaka lekcja płynie dla nas z postawy ojca Pio, który świadomie przyjął na siebie ogromne cierpienie; w „Małym Gościu” PREZENT - kalendarz na Triduum Paschalne.

Na dobre przeżycie Świętego Triduum Paschalnego i nadchodzących Świąt Zmartwychwstania Chrystusa Pana, niech nam Bóg błogosławi.

 Szczęść Boże.

 

 •  Święte Triduum Paschalne
 •  
 •  
 • Wielki Czwartek
  • 16.00 – 17.45 Okazja do spowiedzi dla dorosłych i młodzieży
 •             18.00 Msza Wieczerzy Pańskiej
 •             19.00 – 21.00 Adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy
 •  
 • Wielki Piątek
 •             7.30 Adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy
 •             8.00 Ciemna Jutrznia
 •             7.30 – 10.00 Okazja do spowiedzi dla dorosłych i młodzieży i dzieci
 •             9.00 Droga Krzyżowa dla dzieci
  • 16.30 – 17.45 Okazja do spowiedzi dla dorosłych i młodzieży
 •             17.15 Droga Krzyżowa
 •             18.00 Ceremonie Wielkiego Piątku
 •             19.00 – 21.00 Adoracja Pana Jezusa w Grobie i adoracja Krzyża
 •             19.00 – 20.00 Uczestnicy Liturgii
  • 20.00 – 21.00 Oaza Rodzin
  • 19.30 – 21.00 Okazja do spowiedzi
  •  
 • Wielka Sobota
 •             7.30 Adoracja Pana Jezusa w Grobie i adoracja Krzyża
 •             8.00 Ciemna Jutrznia
 •             7.30 – 10.00 Okazja do spowiedzi dla dorosłych i młodzieży
 •             10.00 święcenie potraw
 •             11.00 święcenie potraw
 •             15.00 święcenie potraw
 •             15.30 - 18.00 Okazja do spowiedzi dla dorosłych i młodzieży
 •             20.00 Wigilia Paschalna w Wielką Noc i Procesja Rezurekcyjna
 •                         (proszę przynieść świece i wodę do poświęcenia)
 • Plan Adoracji przy Bożym Grobie w Wielką Sobotę.
 • 9.00 – 10.00 Żywy Różaniec
 • 10.00 – 11.00 Syrokomli, Stroma, Górna, Romantyczna
 • 11.00 – 12.00 Kopernika
 • 12.00 – 13.00 Jastrzębska i Bracka, Brzozowa,
 • 13.00 – 14.00 Ciekawa, Sobótki, Gawędy, Przytulna
 • 14.00 – 15.00 Gościnna, Uśmiechu, Rodzinna
 • 15.00 – 16.00 Dzieci i młodzież
 • 16.00 – 17.00 Sąsiedzka, Szczęśliwa, Wymarzona
 • 17.00 – 18.00 Kobiety
 • 18.00 – 19.00 Mężczyźni

 

Ogłoszenia Duszpasterskie 

V Niedziela Wielkiego Postu

18.03.2018 r.

 

 

Kolejna niedziela Wielkiego Postu jest dla nas wezwaniem do nawrócenia. Jezus mówi: „Jeśli ziarno pszenicy, wpadłszy w ziemię, nie obumrze, zostanie samo jedno, ale jeśli obumrze, przynosi plon obfity”. Tak samo i nasze serca muszą się przemienić, abyśmy nie upatrywali największej wartości w dobrach tego świata, ale zwrócili się ku Bogu. Tu chodzi przecież o nasze zbawienie. Niech wyśpiewany dzisiaj refren psalmu „Stwórz, o mój Boże, we mnie serce czyste” będzie wyrazem pragnienia naszego nawrócenia.

 

 

1.Zapraszamy na nabożeństwo Gorzkich Żali o godz. 15.15.

2.Serdeczne Bóg zapłać za ofiary przeznaczone na archidiecezję i wpłaty z deklaracji.

3.W poniedziałek przypada Uroczystość Św. Józefa, Oblubieńca NMP. Msze św. o godz. 8.00 i 17.30.

4.Bóg zapłać paniom z ul. Górnej i Stromej sprzątanie kościoła i dar na kwiaty. 

W tym tygodniu dyżur sprzątania wypada na rodziny z ul. Brzozowej. W sobotę o godz. 8.00 serdecznie zapraszamy rodziny, które mają dyżur sprzątania oraz chętnych parafian do zrobienia generalnych porządków w kościele. Trzeba umyć lampy, drzwi, witraże i okna. Panowie są mile widziani, aby postawić rusztowania.

5.W piątek 23 marca o godz. 17.00 zapraszamy na Drogę Krzyżową ulicami miasta. 

Droga Krzyżowa rozpocznie się przy Krzyżu u zbiegu ulic Pszowskiej i Górniczej, a zakończy w parafii w MB Wszechpośredniczki Łask Jedłowniku. Towarzyszyć nam będzie hasło; „Do Nieba ze świętym Ojcem PIO”.

6.W sobotę o godz. 18.30 zapraszamy na spotkanie wszystkich dorosłych lektorów, kantorów, komentatorów w celu przygotowania Liturgii Świętego Triduum Paschalnego. Młodzież też jest mile widziana na tym spotkaniu.

7.Kolekta przyszłej niedzieli będzie na potrzeby parafii.

8.Za tydzień Niedziela Palmowa. Poświęcenie palm na wszystkich Mszach św. Młodzież gromadzi się w tym dniu o godz. 14.00 w Katedrze Chrystusa Króla w ramach obchodów Światowego Dnia Młodzieży.

9.Polecamy prasę katolicką. W „Gościu Niedzielnym” znajdziemy m. in.:

 O pięciu latach pontyfikatu papieża Franciszka, jego stylu, energii i nowych kierunkach przez niego wyznaczonych

 o mistyku, odprawiającym Eucharystię w taki sposób, że niewierzący uciekł z obawy przed nawróceniem, czyli dalszy ciąg wielkopostnego cyklu o św. o. Pio

 o tym dlaczego siostry kapucynki, opiekunki Domu Dziecka w Siennicy, musiały wyjść na ring

 

 • Wszystkim życzymy błogosławionej niedzieli. Boże błogosławieństwo niech nas umacnia w codziennym obumieraniu, by przynosić owoc obfity.
 •  Szczęść Boże.

Odwiedza nas 46 gości oraz 0 użytkowników.

KLAUZULA INFORMACYJNA

 

Informujemy, że dane osobowe Parafian przetwarzane są dla potrzeb realizacji celów Kościoła, na podstawie prawa kanonicznego przez administratora danych osobowych, którym jest Rzymskokatolicka Parafia Ducha Świętego w Wodzisławiu Śląskim z siedzibą na ul. Kopernika 75, reprezentowana przez ks. Grzegorza Uszoka.

Inspektorem Ochrony Danych w Parafii jest:

 1. Adam Sekściński, e-mail: iod@archidiecezjakatowicka.pl

Mają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych, prawa ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania lub usunięcia (z ograniczeniem
w zakresie danych dotyczących udzielonych sakramentów bądź w inny sposób odnoszących się do kanonicznego statusu osoby).

Szczegółowych informacji na temat przetwarzania danych osobowych, podstawy ich przetwarzania, ewentualnego odbiorcy (krajowego lub zagranicznego), dokładnego okresu przechowywania danych i innych udziela administrator.

    Mają Państwo prawo do wniesienia skargi do Kościelnego Inspektora Ochrony Danych, Skwer kard. Stefana Wyszyńskiego 6, 01–015 Warszawa, kiod@episkopat.pl.