Pierwsza Piesza Pielgrzymka z Parafii Ducha Świętego w Wodzisławiu Śląskim na Jasną Górę

                                 30.06. – 03.07.2012 r. 

 

Za inicjatywy P. Zbigniewa Fulka wspieranego przez małżonkę P. Danutę oraz             P. Tomasza Izydorczyka w dniach od 30 czerwca do 3 lipca 20012 roku została zorganizowana I Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Osoby te pozałatwiały noclegi, a także przed wyruszeniem pielgrzymki opracowały jej trasę oraz udali się do miejsc gdzie mieliśmy nocować, aby potwierdzić rezerwacje i nasze przybycie. Panowie ukończyli także jednodniowy kurs kierowania ruchem, co dało im uprawnienia do prowadzenia grupy pielgrzymkowej i kierowania ruchem na drogach publicznych. 30 czerwca po Mszy św. sprawowanej o godz. 6.30 w naszym kościele w intencji pielgrzymów, wyruszyliśmy autokarem do Skarżyc, gdzie rozpoczynał się nasz pielgrzymkowy szlak jurą Krakowsko – Częstochowską. Na pielgrzymi szlak wyruszyło 50. osób. Byli wśród nas także parafianie z innych parafii, ale od początku stanowiliśmy jedną wspólnotę. Najmłodsza pątniczka miała niecałe dwa latka, pielgrzymowała w wózku lub na rękach mamy, cioci i pielgrzymkowych cioć, wujków i dziadków, najstarsza uczestnika pielgrzymki miała 71 lat. Pielgrzymowali razem małżonkowie. W pierwszym dniu dotarliśmy do Żarek, gdzie przypadł pierwszy nocleg z Schronisku Młodzieżowym. Na miejscu czekała na nas P. Magdalena Neugebauer, która nie mogąc iśc w pielgrzymce z powodu kontuzji jeździła samochodem technicznym pomagając osłabionym, dowożąc wodę czy chleb. Nasze bagaże na miejsca noclegowe dowoził P. Jarosław Wita, dzięki temu mogliśmy wędrować tylko z bagażem podręcznym. W szkole przyjęto nas bardzo gościnnie, po kolacji zebraliśmy się aby wspólnie pośpiewać. Dzień zakończyliśmy modlitwą. 

W niedzielę o godz. 9.00 udaliśmy się najpierw do Sanktuarium w Leśniowie. Jest to Sanktuarium w którym czczona Jest Matka Boska Leśniowska – Patronka Rodzin. Z wielką radością uczestniczyliśmy tam w Eucharystii o godz. 11.00 w czasie której małżonkowie odnawiają swoje przyrzeczenia małżeńskie, a po jej zakończeniu w kościele otrzymują specjalne błogosławieństwo. Do tego sanktuarium dotarli także nasi parafianie, aby odnowić przyrzeczenia małżeńskie. Po godz. 13.00 wyruszyliśmy do Olsztyna, gdzie mieliśmy nocleg w pięknej nowej szkole. Czas był dość napięty, bo zaplanowano ognisko z pieczeniem kiełbasy, no i finał Ero 2012. Niestety w szkole brak sygnału telewizyjnego. W czasie ogniska spadł deszcz, ale udało się upiec kiełbasę. Potem wcześniejsza modlitwa i poszukiwanie telewizora. Udało się obejrzeć mecz finałowy w restauracji /pielgrzymkowa strefa kibica/. Kibice byli zadowoleni. w Olsztynie w tej samej szkole zatrzymała się grupa pielgrzymów z parafii Wniebowzięcia NMP w Wodzisławiu Śl. W Ośrodku Rekolekcyjnym archidiecezji częstochowskiej nieopodal szkoły były kolejne grupy pielgrzymujące na jasną Górę. W nocy była silna burza, ale tylko niektórzy pielgrzymi to słyszeli.

W poniedziałek około godz. 8.00 wyruszyliśmy na ostatni etap pielgrzymki. Przed nami Jasna Góra. Mimo upału dawaliśmy radę. w czasie wędrówki na brzegami Warty okazało się jak silna była burza i opady. Powalone drzewa, mokry szlak nieco opóźniły nasz marsz. ale około godz. 16.00 szczęśliwi i radośni wkraczaliśmy na Aleje NMP. W alejach czekali już na nas Parafianie, którzy przybyli autokarem na Jasną Górę. Każdy z nas otrzymał po róży. Nawet najtwardsi powiedzieli, że w trym momencie serce im się ścisnęło, a niejednym oku zakręciła się łza szczęścia i wzruszenia. Mimo zmęczenia szliśmy z coraz większą radością na spotkanie z Czarną Madonną. Nasze kroki skierowaliśmy do kaplicy Cudownego obrazu, aby pokłonić się Matce Bożej. Ktoś powiedział, że był szczęśliwy kiedy mógł na kolanach przejść dokoła ołtarza, bo już tak nogi nie bolały. potem udaliśmy się do gościnnego domu Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a`Paulo przy ul. Barbary. Upragniona kąpiel, posiłek. O godz. 17.30 uczestniczyliśmy wraz z wieloma pielgrzymami z parafii naszej archidiecezji w Eucharystii w kaplicy Cudownego Obrazu. /byli m. in. pielgrzymi z Borowej Wsi, Pawłowic, Osiedla Tysiąclecia w Katowicach, Bielszowic, Rudy Śląskiej, Paniówek, Piaśnik, parafii WNMP z Wodzisławia Śląskiego/. po Mszy św. na wałach Jasnogórskich odprawiliśmy drogę Krzyżową. Wieczorem o godz. 21.00 spotkaliśmy się na apelu Jasnogórskim, po czym pożegnaliśmy parafian wracających do naszej parafii. No i nareszcie upragniony odpoczynek.

We wtorek po śniadaniu o godz. 9.00 w kaplicy W Domu Sióstr odmówiliśmy wspólnie Różaniec i udaliśmy się na Jasną Górę na Mszę św. o godz. 11.00. Po Mszy św. był czas wolny, a o godz. 14.00 przyjechał po nas autokar, którym wróciliśmy do naszej parafii. Nasze pielgrzymowanie zakończyliśmy w kościele dziękując Bogu i Matce Bożej za szczęśliwy powrót i piękne duchowe przeżycia w czasie tego pielgrzymowani. Był też czas, aby podziękować ludziom: organizatorom pielgrzymki, paniom pielęgniarkom, panom kierującym ruchem oraz osobom które w czasie naszej drogi prowadziły śpiewy, Pani technicznej i panu Jarkowi za wożenie bagaży. Pielgrzymi przywieźli także piękny dar dla parafii w postaci ornatu z wizerunkiem matki Boskiej Częstochowskiej. Szczęśliwi i umocnieni duchowo udaliśmy się do naszych domów. Trzeba mieć nadzieję, że ta pierwsza pielgrzymka będzie pięknym początkiem naszego pielgrzymowania na jasną Górę w następnych latach. Życzymy organizatorom wytrwałości.

 

Wodzisław Śląski 07.07.2012 r.                                                                                Pielgrzym

 

Jeśli ktoś z pielgrzymów pragnie podzielić się swoimi refleksjami lub 

świadectwem bardzo prosimy o przesłanie ich na adres e-meilowy Parafii Ducha Świętego w Wodzisławiu Śląskim.

 

Odwiedza nas 15 gości oraz 0 użytkowników.

KLAUZULA INFORMACYJNA

 

Informujemy, że dane osobowe Parafian przetwarzane są dla potrzeb realizacji celów Kościoła, na podstawie prawa kanonicznego przez administratora danych osobowych, którym jest Rzymskokatolicka Parafia Ducha Świętego w Wodzisławiu Śląskim z siedzibą na ul. Kopernika 75, reprezentowana przez ks. Grzegorza Uszoka.

Inspektorem Ochrony Danych w Parafii jest:

  1. Adam Sekściński, e-mail: iod@archidiecezjakatowicka.pl

Mają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych, prawa ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania lub usunięcia (z ograniczeniem
w zakresie danych dotyczących udzielonych sakramentów bądź w inny sposób odnoszących się do kanonicznego statusu osoby).

Szczegółowych informacji na temat przetwarzania danych osobowych, podstawy ich przetwarzania, ewentualnego odbiorcy (krajowego lub zagranicznego), dokładnego okresu przechowywania danych i innych udziela administrator.

    Mają Państwo prawo do wniesienia skargi do Kościelnego Inspektora Ochrony Danych, Skwer kard. Stefana Wyszyńskiego 6, 01–015 Warszawa, kiod@episkopat.pl.